REKLAMA

Mandela non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 15:00
W "Przestrzeniach kultury" kolejna audycja z cyklu "Literatura non-fiction". Tym razem spotkaliśmy się z Wojciechem Jagielskim, autorem książki "Trębacz z Tembisy", w której pisze m.in. o Nelsonie Mandeli.
Audio
fragment okładki książki Wojciecha Jagielskiego Trębacz z Tembisy
fragment okładki książki Wojciecha Jagielskiego "Trębacz z Tembisy"Foto: materiały prasowe

Z jednej strony książka jest opowieścią o życiu Nelsona Mandeli, jednego z największych przywódców XX wieku, który za sukcesy w polityce zapłacił wysoką cenę w życiu osobistym. Z drugiej strony jest to historia Freddiego Maake, twórcy wuwuzeli − trąbek popularnych podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA.
Maake to zwyczajny Afrykańczyk. Żyje nie polityką, ale piłką nożną. Politycznych burzy, strajków, zamieszek, debat i wstrząsających państwem rewolucji prawie nie zauważa – w każdym razie niewiele z nich rozumie. W jaki sposób jego los splata się z losem Mandeli?
Dziennikarstwo to także pasja. Za opisywanie historii autor, jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich reporterów, również płaci wysoką cenę. A z nim jego bliscy. W dalszym ciągu uważa jednak, że warto iść za głosem wolnego człowieka, za głosem Mandeli. (mat. wydawnictwa Znak)

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

Zobacz więcej na temat: Nelson Mandela reportaż RPA
Czytaj także

Wojciech Jagielski: poszedłbym za Mandelą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 08:00
- Nie wiem, czy wśród dzisiejszych przywódców potrafiłbym znaleźć kogoś takiego, za kim ruszyłbym bez wahania. Mandeli łatwo jest wierzyć - mówił w Dwójce Wojciech Jagielski o bohaterze swojej książki "Trębacz z Tembisy". Nelson Mandela zmarł w Johannesburgu w wieku 95 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

RPA: tysiące ludzi oddało hołd Nelsonowi Mandeli

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 20:34
Na pożegnanie z byłym prezydentem RPA, symbolem walki z apartheidem, Nelsonem Mandelą przyszli światowi przywódcy i mieszkańcy RPA.
rozwiń zwiń