Dlaczego Polacy chcą się widzieć jako cykliści?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 16:00
- Niedawne wypowiedzi różnych włodarzy miejskich, że miasto to nie wieś, żeby jeździć po nim rowerem, są dziś skrajnie niemodne - zauważał w Dwójce kulturoznawca Piotr Kubkowski.
Audio
  • Dr Marek Szopski i Piotr Kubkowski o rowerowym renesansie. Rozmawia Bartosz Panek (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Miasto widziane z perspektywy roweru jest zupełnie innym miastem niż to widziane przez szyby samochodu.
Miasto widziane z perspektywy roweru jest zupełnie innym miastem niż to widziane przez szyby samochodu.Foto: FLICKR/Ken Mayer

Przez lata rower w Polsce postrzegany był jako środek komunikacji dla tych, których nie stać na samochód albo motor. Zwracano uwagę przede wszystkim na jego utylitarne właściwości, które wydawały się mniej atrakcyjne w porównaniu z możliwościami pojazdów z silnikiem. Dziś na rower patrzy się nie tylko jak na środek komunikacji.

Piotr Kubkowski zauważał w audycji "Przestrzenie kultury", że ponad 70% warszawiaków deklaruje, że w tygodniu na rowerze jeździ kilkukrotnie. - Rower stał się atrybutem dandysa i hipstera - dodawał. Na czym polega fenomen rowerowego renesansu?

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Prowadzenie: Bartosz Panek

Goście: dr Marek Szopski (amerykanista, socjolog), Piotr Kubkowski (varsavianista i kulturoznawca)

Data emisji: 14.03.2015

Godzina emisji: 12.00

W audycji wysłuchaliśmy wypowiedzi Piotra Cieplaka (o jego książce "O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii") i prof. Mariana Płacheckiego, kulturoznawcy z SWPS, o książce Andrzeja Bobkowskiego "Szkice piórkiem".

bch/asz

Czytaj także

Dwa tysiące trzysta kilometrów śladem Bobkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
– W czasie podróży kręciliśmy klipy, montowaliśmy je na bieżąco w namiocie i wrzucaliśmy do Internetu, tak, by film o danym miejscu pojawił się w tym samym dniu, w którym opisywał je pisarz – mówił w Dwójce Filip Jacobson o projekcie "Bobkowski, co dalej?".
rozwiń zwiń