Kazimierz przyciąga artystów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 17:00
Kazimierz Dolny kojarzy się z Festiwalem Kapel i Śpiewaków Ludowych, ale to tylko jeden weekend w roku. Na co dzień mieszkają tu malarze i literaci.
Audio
Fragment plakatu festiwalowego
Fragment plakatu festiwalowegoFoto: materiały prasowe

Roman Wojciechowski z Tomaszowa Mazowieckiego – skrzypek, klarnecista i saksofonista – opowiadał o swoich początkach z muzyką, pierwszych skrzypcach i latach nauki. Podczas sobotniego koncertu Roman Wojciechowski zdobył aplauz doskonałym wykonaniem oberków.

- Są tu muzycy ze wszystkich stron Polski, prawie ze wszystkich regionów – mówiła Maria Baliszewska, jurorka Festiwalu. – Muzyka nagle ożywa w Kazimierzu raz do roku w stopniu nie spotykanym nigdzie indziej. Jeśli ktoś chciałby nasycic się tą muzyką, to powinien to w ostatni weekend czerwca przyjechać!

Konkurs jest częścią Festiwalu, ale czy najważniejszą?

- Mnie interesują ludzie, konteksty – mówi juror Remigiusz Mazur-Hanaj. – Chcę wiedzieć, dlaczego grają, co chcą przekazać muzyką, dlaczego dla mnie jest ważna. Dlatego od kilku lat robimy z przyjaciółmi klub festiwalowy, by te konteksty pokazać. Pokazać to, czego konkurs nie pokazuje.

Konkurs jest przeglądem mozaikowo-migawkowym tradycji muzycznej w Polsce, klub pozwala na bliższe i dłuższe spotkania z muzykami. Prowadzone są warsztaty, na przykład można poznać trudną sztukę improwizowanych przyśpiewek.

- Ta muzyka przetrwa, jestem tego pewien. To widać, również w kazimierzu. Coraz więcej mlodych ludzi chce się nauczyć tak grać – konkuduje Mazur-Hanaj.

W audycji Justyny Piernik gośćmi byli także: Tadeusz Michalak, architekt i Waldemar Odorwoski, historyk sztuki z Muzeum Nadwislańskiego, obaj reprezentujący Kazimierską Konfraternię Sztuki. A mówiono o Kazimierzu jako miejscu przyciągającym malarzy i literatów.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fonogram źródeł 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 18:46
O kilku spośród płyt zgłoszonych do tegorocznego Konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klub festiwalowy Tyndyryndy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 17:43
Już w czwartek w Kazimierzu Dolnym rozpoczyna się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Remigiusz Mazur-Hanaj zaprasza do festiwalowego klubu.
rozwiń zwiń