REKLAMA

Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego wirtuoza mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".
Audio
  • Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina (Notatnik Dwójki)
Thomas Tellesfen
Thomas TellesfenFoto: Wikipedia/Municipal Archives of Trondheim

Ingrid Loe Dalaker opisała karierę pianistyczną Tellefsena i dokonała analizy jego twórczości, na którą składają się 44 opusy (głównie solowe utwory fortepianowe, w tym 16 Mazurków, utwory kameralne i dwa koncerty fortepianowe) inspirowane w znacznej części norweską muzyką ludową. Autorka podkreślała, że był on sławnym muzykiem w latach 50. i 60. XIX wieku. Jednak po śmierci został bardzo szybko zapomniany.
Fryderyk Chopin w Radiach Wolności >>>
- Od jego śmierci w 1874 roku aż do lat 20. minionego wieku nie był wcale grywany. W 1972 roku zarejstrowano I Koncert fortepianowy i to było jedyne ważniejsze wykonanie jego muzyki - opowiadała Ingrid Loe Dalaker. - Dopiero w 2001 roku ukazała się płyta z utworami Tellefsena na wiolonczelę. Do tego czasu był bardzo mało znany - zwróciła uwagę.

Duży wpływ na twórczość norewskiego kompozytora wywarł Fryderyk Chopin. Thomas Tellefsen pobierał lekcje u polskiego pianisty po przybyciu do Paryża w roku 1842. - On komponował mazurki, w których odnajdujemy wyraźne inspiracje mazurkami Chopina - zauważył muzykolog prof. Zbigniew Skowron. - Z drugiej strony zaznaczył się w ostatnich latach życia Chopina jako osoba, która przejęła jego dziedzictwo, zwłaszcza, jeśli chodzi o nauczanie gry fortepianowej - dodał.

Thomas Tellefsen po śmierci Chopina podjął próbę wydania szkiców do metody gry fortepianowej, które autor pozostawił w stanie bardzo nieuporządkowanym. - Ta próba mu się nie udała, ale jego usiłowanie jest czymś bardzo ciekawym - komentował Zbigniew Skowron.

Więcej na ten temat w nagraniu audycji "Notatnika Dwójki" z udziałem prof. Ireny Poniatowskiej, prof. Zbigniewa Skowrona oraz Ingrid Dalaker.

Audycję przygotowała Anna Skulska.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin

Czytaj także

Kim był Kocio, czyli rozszyfrowywanie listów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:00
Henryk Nowaczyk przez wiele lat zajmował się uściślaniem niedopowiedzeń i rozszyfrowywaniem aluzji zawartych w korespondencji Fryderyka Chopina. Wyniki jego detektywistycznych dociekań zebrane zostały w publikacji "Chopin w podróży. Glosy do biografii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Wakarecy: nie krępuję się wbić gwoździa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 15:00
- Gram w koszykówkę, gram w siatkówkę, nie boję się specjalnie o swoje palce, nie ma sensu pozbawiać się przez nie tych przyjemności - mówił w audycji "Five o'clock" jedyny polski pianista, który zagrał w finale ostatniego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń