Kim był Kocio, czyli rozszyfrowywanie listów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:00
Henryk Nowaczyk przez wiele lat zajmował się uściślaniem niedopowiedzeń i rozszyfrowywaniem aluzji zawartych w korespondencji Fryderyka Chopina. Wyniki jego detektywistycznych dociekań zebrane zostały w publikacji "Chopin w podróży. Glosy do biografii".
Audio
  • Kim był Kocio, czyli rozszyfrowywanie listów Chopina - rozmowa z Henrykiem Nowaczykiem i Piotrem Mysłakowskim (Notatnik Dwójki)
Fragment okładki książki Chopin w podróży. Głosy do biografii Henryka Nowaczyka
Fragment okładki książki "Chopin w podróży. Głosy do biografii" Henryka NowaczykaFoto: NIFC/mat. prasowe

NIFC/mat.
NIFC/mat. prasowe

- Teraz już wiemy nie tylko, co Chopin miał na myśli, ale przy okazji czytelnik dostaje porcję wiedzy historyczno-obyczajowej z tamtej epoki - mówił w Dwójce Piotr Mysłakowski, redaktor książki zbierającej najciekawsze teksty badawcze Henryka Nowaczyka, poświęcone zagadnieniom z biografii geniusza z Żelazowej Woli.

Sam autor publikacji wspominał w Dwójce, że tematem Fryderyka Chopina zainteresował się w czasie pisania artykułów poświęconych historii terenów południowej Wielkopolski. W jednej z ksiąg Nowaczyk natrafił na wzmiankę o pobycie 19-letniego Fryderyka Chopina w Antoninie, w pałacu myśliwskim księcia Antoniego Radziwiłła. Badacz postanowił sprawdzić okoliczności tych odwiedzin.
- Chciałem poznać warunki ówczesnego podróżowania. Wielkie moje zdziwienie wzbudził fakt, że istniały urzędowe rozkłady jazdy dyliżansów, spisy traktów głównych i pobocznych z wymienionymi nazwami miejscowości, w których były pocztanty, gdzie zmieniano zaprzęgi i pocztylionów - opowiadał bohater "Notatnika Dwójki".
Przy okazji badań nad korespondencją Chopina Henrykowi Nowaczykowi udało się wyjaśnić pewne kwestie, dotychczas błędnie interpretowane w literaturze chopinowskiej. Jedna z nich związana była z listem, który pianista napisał do przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego. Chopin zanotował w nim scenę, którą zobaczył przez okno: "Właśnie przejechał Kocio, a za nimi jedzie Żandr".
Fryderyk Chopin w Radiach Wolności >>>
- W literaturze przyjęto, że Chopin zauważył przejazd Wielkiego Księcia Konstantego i jego prawej ręki, generała Żandra. Po pracowitych badaniach udało mi się ustalić, że Kocio to Konstanty Pruszak, który jechał z Walerym Skarżyńskim, a przypadkowo za nimi jechał Żandr. Stąd ta pomyłka - wyjaśniał Henryk Nowaczyk.

Więcej o tajemnicach skrywanych przez listy Chopina - w nagraniu audycji przygotowanej przez Annę Skulską.
bch

Czytaj także

Czas na chopinowski bilans

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 23:00
Do wspólnego podsumowania roku zaprasza słuchaczy Dwójki Róża Światczyńska, autorka audycji "Chopin osobisty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za co Chopin krytykował Kolberga?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:00
"Zamiary dobre, ale plecy za wąskie" - miał skomentować wybitny kompozytor pierwsze Kolbergowskie opracowania pieśni ludowych. Postaci i dziełu ojca polskiej etnografii poświęcone było kolenje wydanie audycji "Ćwiczenia z myślenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Chopina w Żelazowej Woli. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 09:50
1 marca mijają 204 lata od narodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania specjalnego recitalu Akiko Ebi w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójny Chopin na urodziny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 17:58
Klasyczna wirtuozeria Jewgienija Kissina i jazzowa swoboda Andrzeja Jagodzińskiego - oto dania główne muzycznej uczty z okazji 204. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W sobotni wieczór zapraszamy do "Filharmonii Dwójki".
rozwiń zwiń