"Wampir" złożony w ofierze PRL-owskim władzom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 15:00
- Coś, co na początku wydaje się światem z komiksów z kapitanem Żbikiem, przeistacza się w obraz świata totalitarnego - mówił o słuchowisku "Wampir" reżyser Igor Gorzkowski. Premiera w sobotę!
Audio
  • Reportaż z przygotowań do premiery słuchowiska "Wampir" (Notatnik Dwójki)
Proces Zdzisława Marchwickiego - Wampira z Zagłębia. Nz. brat Zdzisława Marchwickiego , Jan Marchwicki (L), Józef Klimczak (4L), Zdzisław Marchwicki (stoi), w drugim rzędzie siostrzeniec Zdzisław Flak
Proces Zdzisława Marchwickiego - Wampira z Zagłębia. Nz. brat Zdzisława Marchwickiego , Jan Marchwicki (L), Józef Klimczak (4L), Zdzisław Marchwicki (stoi), w drugim rzędzie siostrzeniec Zdzisław Flak Foto: PAP/Kazimierz Seko

Premiera słuchowiska
Wampir 1200.JPG
"Wampir" w Dwójce

Akcja słuchowiska na podstawie dramatu Wojciecha Tomczyka pokazuje historię śledztwa w sprawie Zdzisława Marchwickiego "Wampira" i jego brata Jana, skazanych na śmierć za seryjne morderstwa, które wstrząsnęły Śląskiem na przełomie lat 60. i 70. - Kultura masowa PRL uczyniła z Marchwickiego wielkiego zbrodniarza, symbol zła. Tymczasem był on niewinny - opowiadał w Dwójce Tomczyk. - Marchwicki został złożony w ofierze władzom i społeczeństwu, mimo że milicjanci i sędziowie musieli wiedzieć, że prawdziwy sprawca zbrodni popełnił samobójstwo - dodawał.

Dramaturg w reportażu Aleksandry Łapkiewicz wspominał, że na pomysł pochylenia się nad sprawą Wampira z Zagłębia wpadł podczas czytania książki kucharskiej.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 15.09.2015

Godzina emisji: 13.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czterech śpiących" spotyka studentkę ASP. Słuchowisko Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 09:00
- Usiłowaliśmy sobie wyobrazić, co by się zdarzyło, gdyby pomnikowe postaci żołnierza radzieckiego i małego powstańca obudziły się we współczesnej Warszawie - mówiła reżyserka słuchowiska, które Dwójka przygotowała wspólnie z Teatrem Powszechnym.
rozwiń zwiń