Oni ruszyli po złoto. Polscy bohaterowie Igrzysk

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 16:00
Halina Konopacka - pierwsza złota medalistka z Polski, Janusz Kusociński - człowiek z żelaza, Jerzy Kulej...
Audio
Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Zwyciężyła w konkursie rzutu dyskiem na Igrzyskach w Amsterdamie w 1924 roku.
Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Zwyciężyła w konkursie rzutu dyskiem na Igrzyskach w Amsterdamie w 1924 roku.Foto: Flickr

261 medale olimpijskie, w tym 62 złote zdobyte przez Polaków w historii Igrzysk – które z tych zwycięstw dziś pamiętamy?

Ostatnio odszedł Jerzy Kulej, jedyny polski bokser, który dwukrotnie (1964 Tokio, 1968 Meksyk) zdobywał złoty medal i to w pojedynkach, w których należało się wykazać niezwykłą wolą walki, heroizmem, dzielnością.

By przejść do legendy, oprócz kunsztu sportowego trzeba mieć w sobie coś więcej. Halina Konopacka, pierwsza polska medalistka, była dyskobolką (złoto w Amsterdamie, 1928), narciarką, pływaczką, tenisistką, a także poetką i malarką. Była też automobilistką, co przydało się w 1939 roku, gdy prowadziła jeden z pojazdów ewakuujących polskie skarby za granicę.

Losy sportowców w czasie drugiej wojny często kończyły się tragicznie. W czasie okupacji z Podziemiem związał się medalista, biegacz Janusz Kusociński. Zapłacił za to cenę najwyższą, zginął rozstrzelany w podwarszawskich Palmirach razem z polską inteligencją. 

Podczas Igrzysk w Los Angeles (1932) Kusocińskiego obwołano "Człowiekiem z żelaza". Wygrał bieg na 10 000 m, mimo że miał uszkodzone buty: kolce przebiły podeszwę i wbijały się mu w stopę.

W audycji Marii Szul o tych i innych polskich olimpijczykach opowiadali Lesław Skinder – komentator sportowy Polskiego Radia, uczestnik wielu igrzysk olimpijskich i Krzysztof Zuchora – poeta, wiceprezes Polskiej Akademii Olimpijskiej. Przypomnieliśmy również nagrania archiwalne, wzruszające chwile, gdy nasi sportowcy sięgali po zwycięstwo.

Czytaj także

Sport w starożytności

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 09:00
Spotkanie z doktorem Dariuszem Słapkiem, autorem książki "Sport i widowiska w świecie antycznym".
rozwiń zwiń