X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oni ruszyli po złoto. Polscy bohaterowie Igrzysk

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 16:00
Halina Konopacka - pierwsza złota medalistka z Polski, Janusz Kusociński - człowiek z żelaza, Jerzy Kulej...
Audio
Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Zwyciężyła w konkursie rzutu dyskiem na Igrzyskach w Amsterdamie w 1924 roku.
Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Zwyciężyła w konkursie rzutu dyskiem na Igrzyskach w Amsterdamie w 1924 roku.Foto: Flickr

261 medale olimpijskie, w tym 62 złote zdobyte przez Polaków w historii Igrzysk – które z tych zwycięstw dziś pamiętamy?

Ostatnio odszedł Jerzy Kulej, jedyny polski bokser, który dwukrotnie (1964 Tokio, 1968 Meksyk) zdobywał złoty medal i to w pojedynkach, w których należało się wykazać niezwykłą wolą walki, heroizmem, dzielnością.

By przejść do legendy, oprócz kunsztu sportowego trzeba mieć w sobie coś więcej. Halina Konopacka, pierwsza polska medalistka, była dyskobolką (złoto w Amsterdamie, 1928), narciarką, pływaczką, tenisistką, a także poetką i malarką. Była też automobilistką, co przydało się w 1939 roku, gdy prowadziła jeden z pojazdów ewakuujących polskie skarby za granicę.

Losy sportowców w czasie drugiej wojny często kończyły się tragicznie. W czasie okupacji z Podziemiem związał się medalista, biegacz Janusz Kusociński. Zapłacił za to cenę najwyższą, zginął rozstrzelany w podwarszawskich Palmirach razem z polską inteligencją. 

Podczas Igrzysk w Los Angeles (1932) Kusocińskiego obwołano "Człowiekiem z żelaza". Wygrał bieg na 10 000 m, mimo że miał uszkodzone buty: kolce przebiły podeszwę i wbijały się mu w stopę.

W audycji Marii Szul o tych i innych polskich olimpijczykach opowiadali Lesław Skinder – komentator sportowy Polskiego Radia, uczestnik wielu igrzysk olimpijskich i Krzysztof Zuchora – poeta, wiceprezes Polskiej Akademii Olimpijskiej. Przypomnieliśmy również nagrania archiwalne, wzruszające chwile, gdy nasi sportowcy sięgali po zwycięstwo.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sport w starożytności

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 09:00
Spotkanie z doktorem Dariuszem Słapkiem, autorem książki "Sport i widowiska w świecie antycznym".
rozwiń zwiń