Polskie Radio
Section05
Amsterdam

Amsterdam. Maksymalna prędkość na większości ulic została obniżona do 30 km/h

Od 8 grudnia w Amsterdamie dozwolona prędkość na 80 proc. ulic to maksymalnie 30 kilometrów na godzinę. Proces zmian został zapoczątkowany w grudniu ubiegłego roku przez Melanie van der Horst - radną odpowiedzialną za politykę ruchu drogowego w mieście.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców kierowcy samochody Amsterdam drogi Holandia ruch drogowy

ANALIZA Chaos, przyspieszone wybory i brak sprawczości rządu. Szerokie koalicje w parlamentach nie przynoszą nic dobrego

Wybory w kraju, który przechodzi dekompozycję społeczną i polityczną, mogą przynieść chaos i wymusić kolejne wybory. Co gorsza, wprowadzenie wielu mniejszych partii może spowodować utworzenie tzw. jałowej koalicji, której rząd, w obawie o jej rozpad, nie będzie umiał sprawnie zarządzać państwem. We współczesnej polityce o tym jak to jest bolesne, przekonały się takie kraje jak: Belgia, Holandia, czy Bułgaria.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Bułgaria Holandia polityka Bruksela Amsterdam Sofia

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska - handel i armia

Powstała w 1602 roku w Amsterdamie gwarantując Holandii wpływy kolonialne w Azji. Podczas prawie 200 lat istnienia była najbogatszą kompanią skutecznie rywalizującą z imperium brytyjskim. Srebro, przyprawy (cynamon, goździki, gałka muszkatołowa), kawa i ceramika to skarby, których strzegły fortece i uzbrojona flota.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Holandia Amsterdam Azja Indonezja

Europejskie miasta ograniczają ruch turystów. Dlaczego decydują się na takie zmiany?

Wenecja, Amsterdam, Barcelona i inne europejskie miasta, które są bardzo popularne wśród turystów, próbują bronić się przed zbyt dużym napływem zagranicznych gości. - Miasta cieszą się z tych turystów, którzy nie tylko przechodzą przez miasto i wychodzą z niego, ale również zostają i nocują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Uczelni WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Europa Amsterdam turystyka Wenecja

Prace Johannesa Vermeera w Amsterdamie. To największa w historii wystawa jego dzieł

Dodatkowe bilety na wystawę prac XVII-wiecznego holenderskiego malarza Johannesa Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie zostały ponownie wyprzedane. Władze muzeum udostępniły pulę biletów na wieczorne wejścia do muzeum ale i one rozeszły się bardzo szybko. Nic dziwnego, to wyjątkowa, największa w historii wystawa prac słynnego mistrza z Delft. Obrazy zostały ściągnięte z placówek z całego świata - z 14 muzeów i kolekcji z siedmiu krajów. W sumie można zobaczyć 28 dzieł artysty z 35-ciu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo holenderskie SZTUKA wystawa KULTURA Holandia Amsterdam Beata Płomecka

Czy era samochodów spalinowych dobiega końca?

- Samochód staje się coraz mniej racjonalnym wyborem. Tak naprawdę nie chodzi wcale o ekologię, bo wiemy od dawna, że gdybyśmy chcieli być ekologiczni, to samochodów powinno być jak najmniej. Ale w kontekście obecnego wzrostu cen, w tym cen paliw, i poszukiwania oszczędności okazuje się, że rezygnacja z codziennej jazdy samochodem byłaby pierwszym i najłatwiejszym krokiem, by zaoszczędzić trochę pieniędzy - mówił w Dwójce Jan Mencwel, działacz społeczny, aktywista miejski,​ animator kultury i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  samochody samochód ceny ceny Dwójka Amsterdam Kopenhaga Michał Szułdrzyński