X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

80 lat profesora Mirosława Perza

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 18:00
Od rzetelnej analizy źródeł do fascynujących interpretacji kulturoznawczych. Twórczość prof. Mirosława Perza jest przez słuchaczy Dwójki ceniona bardzo wysoko. W dniu 80. urodzin o swoim życiu, badaniach naukowych i pracy radiowej opowiadał sam Jubilat.
Audio
Profesor Mirosław Perz w studiu Dwójki, styczeń 2013
Profesor Mirosław Perz w studiu Dwójki, styczeń 2013Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Jest jednym z ostatnich polskich muzykologów, których zainteresowania obejmują tak wielkie obszary nauk humanistycznych. Od szczegółu – jak choćby rekonstrukcji, edycji i interpretacji zabytku muzycznego – potrafi niemal niepostrzeżenie przejść do wielkiej syntezy, wpisując ów szczegół w kontekst historii sztuki czy literatury. Każdy swój wykład, artykuł lub audycję radiową opatruje charakterystycznymi dygresjami, błyskotliwymi żartami i niekonwencjonalnymi spostrzeżeniami.
Jego mistrzami byli Adolf Chybiński, Hieronim Feicht, Zofia Lissa i Józef Michał Chomiński. Grę na organach studiował u Feliksa Rączkowskiego, kompozycję – u Tadeusza Szeligowskiego, zaś dyrygenturę – u Bohdana Wodiczki. Od 1957 roku związany jest z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat spełniał się jako dyrygent Chóru Kameralnego Filharmonii Narodowej i Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego. Poza swoją Alma Mater, a także wieloma uczelniami polskimi, wykładał na uniwersytetach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Niemczech i we Włoszech.
Historia muzyki polskiej zawdzięcza mu między innymi monografię Mikołaja Gomółki, odkrycie i rekonstrukcję najstarszego śladu polifonii na ziemiach polskich, publikacje utworów Mikołaja z Radomia i Adama z Wągrowca, monumentalne wydawnictwo Antiquitates Musicae in Polonia. Czytelnicy "Ruchu Muzycznego” pamiętają znakomitą, pisaną z wielką swadą literacką serię jego artykułów z serii "W staropolską stronę", zaś słuchacze Polskiego Radia – legendarne już dziś audycje, emitowane na antenie Programu 3 i Programu 2. "200 kantat Jana Sebastiana Bacha", "Symfonie Antona Brucknera", "Musica humana" były – i są do dziś! – nie tylko niezastąpionym źródłem wiedzy o historii muzyki, lecz także prawdziwym teatrem radiowym, tworzonym przez nietuzinkową osobowość i wielkiego mistrza mikrofonu.

"200 kantat Jana Sebastiana Bacha - reaktywacja". Posłuchaj gawęd prof. Perza
W dniu osiemdziesiątych urodzin profesora Mirosława Perza opowiadali o nim profesor Irena Poniatowska i dr Tomasz Jeż. O swoim życiu, badaniach naukowych i pracy radiowej opowiadał sam Jubilat. Przypomnieliśmy również fragmenty jego archiwalnych audycji.
Audycję przygotował Piotr Matwiejczuk.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

200 kantat Bacha. Audycja prof. Mirosława Perza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:50
W najbliższej audycji prof. Perz opowie o kantacie Jana Sebastiana Bacha "Ach Gott, vom Himmel sieh darein".
rozwiń zwiń