Po raz pierwszy po polsku: szwajcarska liryka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 16:40
- Tłumaczenie gwarą góralską jednego, czy drugiego dialektu szwajcarskiego do niczego by nie doprowadziło - o pracy nad nową antologią poezji szwajcarskiej rozmawialiśmy w Dwójce.
Audio
  • Ryszard Wojnakowski, tłumacz i redaktor zbioru poezji szwajcarskiej (Notatnik Dwójki)
Alpy Szwajcarskie
Alpy SzwajcarskieFoto: wikipedia commons/użytkownik Keith Halstead

W "Notatniku Dwójki" rozmawialiśmy o "Poszerzeniu źrenic", wydanej właśnie antologii niemieckojęzycznej poezji współczesnej Szwajcarii.
- Przetłumaczyłem najwięcej wierszy w antologii. Myślę, że około stu - mówił Ryszard Wojnakowski, tłumacz i redaktor zbioru. - Jedną z moich ulubienic jest Nora Gomringer, której temperament mi odpowiada. U niej słowo nie jest ograniczone metrum, objętością.
Zamiarem twórców antologii było ukazanie wyboru możliwie jak najbardziej reprezentatywnego, a nie jest to zadanie łatwe, zważywszy choćby na rozpiętość czasową: daty urodzin najstarszego i najmłodszego autora dzieli niemal osiemdziesiąt lat. Stąd też obecność różnorodnych stylów i poetyk, od liryki "tradycyjnej” po lakoniczne utwory nawiązujące do minimalizmu czy poezji konkretnej.
Rozmawiał Witold Malesa. Wysłuchaj obszernych fragmentów audycji.

Zobacz więcej na temat: poezja Szwajcaria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

William Merwin: Herbert reprezentował głos Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 22:48
- To, co jest wspaniałe w Polakach, to niezwykły duch. Potrafił się on odradzać mimo ciągłych kłopotów z sąsiadami, którzy zachowywali się jak wielkie łobuzy bijące słabszych na szkolnym boisku - powiedział Jedynce amerykański poeta William Stanley Merwin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paul Celan - poezja po Auschwitz jest możliwa

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 18:00
- Jest coś takiego w poezji Celana, że mimo, że rozumiem ¼ z jego wierszy, to one mają dla mnie niewiarygodną siłę inspiracji - mówił w Dwójce Piotr Matywiecki, który wziął udział w dyskusji o dorobku tragicznie zmarłego poety zawartym w zbiorze "Psalm i inne wiersze".
rozwiń zwiń