Wspominamy Jacka Sempolińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 09:00
30 sierpnia minęła pierwsza rocznica śmierci znakomitego malarza, rysownika, pedagoga, krytyka i eseisty. Z tej okazji przygotowaliśmy audycję, w której prof. Jacka Sempolińskiego wspominali przyjaciele.
Audio
  • Prof. Jacka Sempolińskiego wspominali: historyczki sztuki - prof. Maria Poprzęcka i dr Gabriela Świtek - oraz artyści - prof. Andrzej Bieńkowski i Wiktor Gutt. (Notatnik Dwójki)
Jacek Sempoliński
Jacek SempolińskiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Jacek Sempoliński urodził się w 1927 roku w Warszawie, w której pobierał nauki malarstwa w podziemnej szkole im. Krzyżanowskiego. Po wojnie skończył ASP, gdzie od 1956 roku sam wykładał, systematycznie przechodząc kolejne szczeble naukowe, aż do profesury.

Uważa się, że Sempoliński był jednym z inspiratorów ruchu kultury niezależnej. Jeszcze w latach 70. zaczął on malować obrazy nawiązujące tak kolorystyką, jak tematyką do filozofii, religii i metafizyki. Za najważniejsze uważa się dzieła powstałe w ramach cyklów "Twarz” (od 1971), "Ukrzyżowanie” (od 1975 ), "Moc przeznaczenia Verdiego" (1977) i "Czaszka” (od lat 80.).

W "Notatniku Dwójki" artystę wspominali: historyczki sztuki - prof. Maria Poprzęcka i dr Gabriela Świtek - oraz artyści - prof. Andrzej Bieńkowski i Wiktor Gutt.

Audycję przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.

Zobacz więcej na temat: malarstwo
Czytaj także

Pornograficzny Tintoretto

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 13:30
- Scena jak z wodewilowej farsy, niepoważna - mówiła w ” Dwójce” o obrazie Tintoretta ”Wulkan zaskakuje Wenus i Marsa” dr Grażyna Bastek, sugerując, że malowidło mogło zdobić ściany pałacu pewnej słynnej weneckiej kurtyzany. - Obraz jest bezecny - wtórował jej Michał Montowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lavinia, która utorowała drogę włoskim malarkom

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 10:00
– Była pod pewnym względem pionierką, ponieważ jako pierwsza weszła na obszar wcześniej zarezerwowany dla mężczyzn – o Lavinii Fontanie, malarce przez lata zapomnianej, teraz zachwycającej krytyków sztuki, opowiadała w Dwójce Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń