Ulubione piosenki Urszuli Dudziak

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 09:00
Kto jest jej muzycznym guru? Jakim utworem wzruszyła swoją córkę do łez? W cyklu "Piosenka z rekomendacją" Urszula Dudziak opowiadała anegdoty o ważnych dla niej kompozycjach.
Audio
  • Urszula Dudziak o piosence "Sweet Georgia Brown" w wykonaniu Elli Fitzgerald (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Urszula Dudziak o piosence "Gdy będziesz w Warszawie" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Urszula Dudziak o piosence Grażyny Auguścik (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Urszula Dudziak o Bobbym McFerrinie (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Urszula Dudziak o Mice Urbaniak (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
Urszula Dudziak podczas swojego benefisu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, 24.09.2013
Urszula Dudziak podczas swojego benefisu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, 24.09.2013Foto: Jacek Konecki/ Polskie Radio

Od poniedziałku do piątku ok. godz. 7.30 nasz gość prezentuje Państwu listę swoich "piosenek z rekomendacją" - ulubionych, z jakichś względów ważnych, do polecenia.

Mieliśmy już okazję poznać listy m.in. Magdaleny Zawadzkiej , Jacka Dehnela , Jana Nowickiego , Janusza Strobla , czy Radosława Piwowarskiego .

Oto autorski wybór piosenek "do posłuchania", wraz z krótkim uzasadnieniem, przedstawiony przez znakomitą wokalistkę Urszulę Dudziak.

***

Poniedziałek

Ella Fitzgerald – "Sweet Georgia Brown"
To moja guru i mój wielki autorytet muzyczny. Ona w tym utworze tak rewelacyjnie swinguje, że jest przykładem dla młodych wokalistów jazzowych.

Wtorek

Urszula Dudziak – "Gdy będziesz w Warszawie"
Utwór ten jest mi bardzo bliski, ponieważ wywołuje piękne wspomnienia. Przenoszę się do lat 60. Studio M2 na Myśliwieckiej, stoję przed mikrofonem stremowana i śpiewam piękną piosenkę o Warszawie. Moja córka Mika Urbaniak jak ją usłyszała to powiedziała: Mamuś, ale ty pięknie kiedyś śpiewałaś
Środa

Grazyna Auguścik - "Spoza nas"

Melodię napisał Mietek Szcześniak, a słowa ksiądz Jan Twardwoski. Zwróćcie Państwo uwagę na przepiękny tekst, kojący głos Grażyny Auguścik i delikatną grę brazylijskiego gitarzysty Paulinho Garcii.

Czwartek
Bobby McFerrin - "Don't Worry Be Happy"
Miałam wielką radość śpiewania z nim w Sali Kongresowej w Warszawie w 1985 roku.  To ja go tutaj właśnie przywiodłam. Potem spotykaliśmy się od czasu do czasu. To jest naprawdę fenomenalny wokalista i cieszę się, że mogłam go usłyszeć na żywo. Jego największy utwór kojarzy mi się z moją "Papayą", która wyniosła mnie na inną półkę, podobnie jak "Don't Worry Be Happy" jego.
Piątek

Mika Urbaniak - "Follow You"
Czasem żartuję, że chciałabym mieć geny Miki, bo ona ma takiego niesamowitego  jazzowego czuja. Ma nieprawdopodobnie piękny tembr głosu: aksamitny i relaksujący. Uważam, że ta piosenka powinna być hitem.

bch

Zobacz więcej na temat: TEATR

Czytaj także

Czego słucha Mateusz Kościukiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 08:30
W "Poranku Dwójki" o swoich ulubionych utworach opowiada jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, filmowy Janek z "Wszystko co kocham" czy Szczepan z filmu "W imię..."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Dałkowska: Pan Bóg dał mi Nowy Teatr

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 17:00
- Nie jestem, lecz bywam aktorką. Może dlatego czuję się trochę "cywilem", że dosyć późno zostałam aktorką, choć od dawna wiedziałam, że właśnie tym chcę się w życiu zajmować - mówił gość Jacka Wakara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego słucha Jan Kanty Pawluśkiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 08:30
W "Poranku Dwójki" o swoich ulubionych utworach opowiada znakomity polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany ze współpracy z Markiem Grechutą.
rozwiń zwiń