Polskie Radio
Section05
Mateusz Kościukiewicz

"Supersiostry" w kinach. Polskie science fiction o niezwykłych siostrach [ZWIASTUN]

Obdarzone nadprzyrodzonymi mocami siostry mogą stać się superbronią albo superbohaterkami. Co wybiorą? "Supersiostry" w reżyserii Macieja Barczewskiego to wciągająca, pełna zwrotów akcji i efektów specjalnych opowieść science fiction. Na ekranie m.in. Katarzyna Gałązka, Karolina Bruchnicka, Mateusz Kościukiewicz, Marek Kalita, Grzegorz Damięcki i Tymek Frączek.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA Mateusz Kościukiewicz Grzegorz Damięcki Maciej Barczewski

Mateusz Kościukiewicz – co słychać u popularnego aktora?

– Od prawie dwudziestu lat staram się, żeby moi bohaterowie byli blisko ludzi, żeby można było dzięki nim oderwać się od codzienności i odlecieć w świat filmowy – mówi Mateusz Kościukiewicz. Aktora będziemy mogli zobaczyć w najbliższym czasie w kinowym filmie "Uśmiech losu" oraz w obrazie "Fenomen", który pokaże popularna platforma VOD.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Kościukiewicz FILM kino Ryszard Jaźwiński Trójka

Mateusz Kościukiewicz o pracy nad "Świętym": trudny czas, ciekawa rola

– Jak to w filmie bywa rzeczywistość i fikcja, gdzieś się przeplatają trochę. Obraz jest inspirowany wydarzeniami z 1986 roku, ale dzieje się tam dużo innych rzeczy dotyczących rzeczywistości między ludzkiej, która wtedy panowała – zaznacza aktor. Jak zwraca uwagę Mateusz Kościukiewicz, ten dramat kryminalny opowiada o bardzo mrocznym okresie w naszej historii, kiedy tak bardzo brakowało nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM KULTURA Mateusz Kościukiewicz

"IO" nominowane do Oscara. "Na tle konkurencji nasz film jest bezkompromisowy"

- To wielka radość, że tak ważna postać polskiego kina dostaje tę nominację. Przez wszystkie te lata Jerzy Skolimowski obronił swój niepowtarzalny głos w kinie i to chyba jest jego największa siła. Oglądając ten film, można mieć wrażenie, że nakręcił go ktoś niebywale młody, odważny, niebojący się zabrać radykalnego głosu w ważnej sprawie - mówił aktor Mateusz Kościukiewicz o nominowanym do Oscara filmie "IO" Jerzego Skolimowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Jerzy Skolimowski Jan Pachlowski FILM Mateusz Kościukiewicz Oscary

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Małgorzata Raducha Patryk Michalski Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Jan Komasa Powstanie Warszawskie Warszawa FILM Andrzej Munk Armia Krajowa Jerzy Stefan Stawiński Ewa Błaszczyk Tadeusz Łomnicki Mateusz Kościukiewicz Krzysztof Kamil Baczyński śmierć II wojna światowa reżyser