X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy marksizm zemści się zza grobu?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 23:59
- Współczesna cywilizacja Zachodu niewieścieje i zwraca się przeciwko sobie - zgodził się Antoni Libera z goszczącą w Dwójce Agnieszką Kołakowską, autorką znakomitego zbioru esejów "Wojna kultur i inne wojny".
Audio
  • Czy marksizm zemści się zza grobu? Agnieszka Kołakowska ostrzega... (Słowa po zmroku / Dwójka)
Agnieszka Kołakowska
Agnieszka KołakowskaFoto: PAP/Piotr Polak

Praca ta zdobyła tegoroczną Nagrodę im. Kijowskiego, między innymi za oryginalny, niespotykany w polskim dyskursie publicznym punkt widzenia na współczesną rzeczywistość, co podkreślał członek jury, wspominany już Antoni Libera. Jego zdaniem Agnieszce Kołakowskiej udało się w wyjątkowo trafny i przejrzysty sposób zdemaskować największe zakłamania i fetyszyzacje dzisiejszej myśli lewackiej.

W szczególności chodzi o takie pojęcia, jak tolerancja, antydyskryminacja, różnorodność czy multikulturalizm. Zdaniem cenionej filozofki i filolożki klasycznej w praktyce określają one dziś rzeczy całkowicie przeciwne w stosunku do swojego znaczenia słownikowego. Tolerancja służy więc do odbierania głosu przeciwnikom, a postulat różnorodności staje się narzędziem homogenizacji.

W działaniach współczesnej lewicy chodzić miałoby o narzucenie reszcie swojej wizji świata i przekazanie państwu kontroli nad każdą sferą życia obywateli. Paradoks tej formacji intelektualnej polega na tym, że w społeczeństwach Zachodu zanikła klasa robotnicza, stanowiący jej tradycyjny punkt odniesienia. Ale "zdegenerowani inteligenci", jak twierdzi Antoni Libera, próbują wykreować rodzaj nowej "klasy robotniczej", narzucając pewien rodzaj wspólnej tożsamości grupom "wykluczonym".

Co ciekawe, Agnieszka Kołakowska uważa siebie samą za przedstawicielkę liberalizmu, tyle że konserwatywnego. Tradycyjne oświeceniowe pojęcie wolności, jak tłumaczy Antoni Libera, oznaczało bowiem "równy start". Spadkobiercy Marksa postulują natomiast, jego zdaniem, "równy koniec", co w praktyce oznacza "równanie w dół". - Ludzie po prostu nie są równi. Taki jest naturalny stan rzeczy - podkreśla Libera.

Nieśmiałej obrony współczesnej myśli lewicowej podjął się ze studia w Łodzi historyk Mikołaj Mirowski. Audycję przygotowała Barbara Schabowska. Zachęcamy do wysłuchania "Rozmów po zmroku".

Zobacz więcej na temat: Antoni Libera marksizm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od kiedy Ameryka chce zbawić świat?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 07:00
Historia Stanów Zjednoczonych pokazuje, jak wiele idei sprzed wieku żyje wciąż, choć może i w innych konfiguracjach, w amerykańskim społeczeństwie dziś. Przykładem jest tu choćby mesjanizm, poczucie, że przynależy się do wyjątkowego narodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umrzeć w męczarniach czy skrócić cierpienie? "Sumienie nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 11:32
Czy sumienie – ten wewnętrzny strażnik naszych uczynków, wszechwiedzący doradca – jest potrzebne? Co w sytuacjach nierozwiązywalnych, gdy cokolwiek, co wybierzemy, będzie mniejszym lub większym złem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Adam i Ewa nie zgrzeszyli"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 12:00
- Oni byli jak dzieci, które przyjmują cukierek od pedofila wbrew zakazowi rodziców - mówił w Dwójce eseista Jerzy Prokopiuk, który wziął udział w dyskusji o znaczeniu grzechu pierworodnego.
rozwiń zwiń