Polskie Radio
Section05
marksizm

Drobnomieszczański rewolucjonista, żądny krwi urzędnik. Sto lat temu zmarł Włodzimierz Lenin

– Tak jak jakobini, radykałowie rewolucji francuskiej, wywodzili się ze środowisk adwokackich i notariuszy, tak w warunkach rosyjskich Lenin, niewątpliwie wychowany w rodzinie drobnomieszczańskiej, stał się rewolucjonistą zawodowym, rosyjskim jakobinem – mówił w Polskim Radiu historyk prof. Leszek Jaśkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lenin Rosja ZSRR socjalizm komunizm marksizm HISTORIA zbrodnie sowieckie

Nowa forma marksizmu. Brytyjski historyk o gender, ekologii i dekolonizacji

- Toczące się na Zachodzie wojny kulturowe nie są zjawiskiem całkiem nowym, lecz kontynuacją ataków na zachodnie wartości, które miały miejsce np. pod koniec lat 60., ale obrona ich jest teraz trudniejsza, bo zwolennicy nowej ideologii przejęli instytucje - mówi prof. Robert Tombs, historyk z Uniwersytetu w Cambridge i współtwórca projektu History Reclaimed.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania marksizm LGBT Europa

Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"

Był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów i człowiekiem pozornie pełnym sprzeczności. W czasach młodości zagorzały marksista, który następnie zdał sobie sprawę z marności tej ideologii i dokonał jej krytyki w monumentalnych "Głównych nurtach marksizmu". Przestrzegał Europę, że jej kultura nie może istnieć bez osoby Jezusa Chrystusa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Leszek Kołakowski filozofia marksizm chrześcijaństwo komunizm Oxford

"Socjalizm albo barbarzyństwo". Utopie Róży Luksemburg

- Napisała w wieku kilkunastu lat list, że marzy jej się świat bez przemocy, świat pokoju, bez nienawiści. Była bardzo skoncentrowana na tych aspektach - mówił o pierwszych ideałach Róży Luksemburg dr Damian Winczewski, filozof, autor pracy "Filozofia społeczna Róży Luksemburg", poświęconej poglądom jednej z ikonicznych postaci marksizmu.
Zobacz więcej na temat:  Róża Luksemburg Dwójka Katarzyna Kobylecka marksizm

Ks. prof. Bortkiewicz o przyczynach popierania homomałżeństw: żyjemy w czasach zamętu

- To, że wielu katolików cieszy się wraz z tymi, którzy stoją po drugiej stronie, pokazuje, że żyjemy w czasach zamętu. W 1976 roku Karol Wojtyła mówił, że weszliśmy w czas ostatecznej konfrontacji między Kościołem a antykościołem, ewangelią a jej zaprzeczeniem - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  marksizm lewica Kościół katolicki antropologia biologia chrześcijaństwo POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 homoseksualizm LGBT

Autor bloga "Gej przeciwko światu": jako homoseksualista, nie chcę być włączany w ten zbitek LGBT

- Celem marksisty jest wyzwolenie tych mniejszości z rzekomej dyskryminacji, część z nich zakłada, że ich celem jest odwrócenie ról. Widzimy to np. w przypadku feminizmu. Twierdzą, że chcą równości, ale kiedy ją osiągają, chcą zastąpienia mężczyzn kobietami - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Krysiak, autor bloga "Gej przeciwko światu".
Zobacz więcej na temat:  homoseksualizm LGBT lewica marksizm POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Paweł Lisicki: Zachód ze Wschodem zamieniły się miejscami

- W wielu państwach zachodnich mamy do czynienia ze zjawiskami bardzo charakterystycznymi dla schyłkowego okresu PRL. Różnica polega na tym, że był to schyłkowy okres. Natomiast obecnie mamy do czynienia z czymś, co jeśli nie zostanie powstrzymane, może stać się czymś bardziej groźnym i niebezpiecznym - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Lisicki, autor zbioru "Kontrrewolucja. Eseje i szkice".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA filozofia marksizm

Depopulacja narzędziem rewolucji? Filip Memches: mamy do czynienia z "ideologiczną kolonizacją"

- Mamy do czynienia z bogatymi krajami, czy z elitami bogatych krajów, które po prostu chcą ograniczać przyrost naturalny w krajach III świata, w Afryce, w Azji. Promują określony styl życia, środki antykoncepcyjne, aborcję w tych krajach - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo marksizm Filip Memches Robert Tekieli Polskie Radio 24 depopulacja

Adopcja przez pary homoseksualne. Filip Memches: UE pokazuje, że nie jest neutralna światopoglądowo

- Mamy do czynienia z sytuacją, która pokazuje że Unia Europejska, przy wszystkich swoich zaletach, nie jest instytucją która jest światopoglądowo neutralna. Chce ona modelować w jakiś sposób myślenie ludzi mieszkających w państwach, które są jej członkami - powiedział w Polskim Radiu 24 o pomysłach zapisów w dokumentach unijnych obowiązku uznania adopcji homoseksualnych w innych krajach Filip Memches, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  homoseksualizm LGBT adopcja dzieci Unia Europejska prawo rodzina marksizm ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

DEBATA DNIA PR24 "Lewicowa filozofia zaprzecza nauce i logice". Krysztopa i Wierzejski w "Debacie Dnia"

- Wyznawcy neomarksistowskich filozofii sami tworzą sobie łamigłówki, które trudno rozwiązać w logiczny sposób. Gryzą się we własny ogon - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa (Tysol.pl), który z Aleksandrem Wierzejskim (Republika TV) był gościem Krzysztofa Świątka w "Debacie Dnia" Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja strajk kobiet lewica marksizm społeczeństwo Polskie Radio 24 Cezary Krysztopa Aleksander Wierzejski Krzysztof Świątek

Prof. Jaroszyński: na uczelniach marksizm przybiera maskę postmodernizmu

- Nasze uczelnie i nauka nie zostały zdekomunizowane, dlatego marksizm się ostał i teraz ma szanse na to, by przybierać nowe maski, jak m.in. postmodernizm i jakaś forma neomarksistowska, neokomunistyczna - powiedział w rozmowie z TV Trwam prof. Piotr Jaroszyński, filozof. Te środowiska są tak skonsolidowane i tak doskonale się rozumieją, że mogą kontrolować naukę w skali całego kraju - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA szkolnictwo wyższe LGBT społeczeństwo edukacja marksizm