Muzyka na Triduum Paschalne i Święta Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 13:00
Pasje Bacha i Pendereckiego, "Ciemne jutrznie" Couperina oraz religijne oratoria Händla i Mendelssohna. Przeżyj Wielkanoc z Dwójką.
Męka Pańska od stuleci inspiruje także najwybitniejszych muzyków (obraz przedstawiający odbicie twarzy Chrystusa na chuście św. Weroniki)
Męka Pańska od stuleci inspiruje także najwybitniejszych muzyków (obraz przedstawiający odbicie twarzy Chrystusa na chuście św. Weroniki)Foto: Wikipedia/domena publiczna

W Wielki Piątek wsłuchaliśmy się w Mękę Pańską. A to za sprawą trzech Ewangelistów oraz trzech kompozytorów. Najpierw (10.00 – 11.00) na naszej antenie pojawiła się "Pasja według Św. Marka" odkrywanego mistrza niemieckiego baroku - Reinharda Keisera. Kanoniczne już dla naszej kultury "Pasja Janowa" Jana Sebastiana Bacha oraz "Pasja Łukaszowa" Krzysztofa Pendereckiego zabrzmiały o zmierzchu (16.00-18.00) oraz już po jego zapadnięciu - w transmisji z finałowego koncertu Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena (19.30-22.00). O przełomowym - nie tylko w wymiarze muzycznym - znaczeniu ostatniego z dzieł, którego 50-lecie powstania w tym roku świętujemy, rozmawialiśmy dzień wcześniej - w Wielki Czwartek w godz. 13.00-13.30. 

Koncerty drugiego festiwalu związanego z tym szczególnym czasem - krakowskich Misteriów Paschaliów - w czwartek i niedzielę. 24 marca wysłuchaliśmy "Oratorio di Sant' Antonio" Michele Falco w interpretacji cenionego przez słuchaczy zespołu Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego oraz znakomitych solistów (19.30-22.30). 27 marca natomiast Capella Cracoviensis i Accademia Bizantina pod dyrekcją Ottavia Dantone wykonają oratorium "Baltazar" Georga Friedricha Händla (godz. 20.00-24.00).


christ-458157_1920.jpg
Święta Wielkiej Nocy z radiową Dwójką

Na Misteria Paschalia wybraliśmy się także w Wielką Sobotę, choć tym razem przenieśliśmy się także w czasie. W 2015 roku w Kopalni Soli Wieliczka zabrzmiały "Leçons de Ténebres" Françoisa Couperina oraz Marka-Antoine'a Charpentiera w interpretacjach zespołu Les Talens Lyriques pod dyrekcją Christophe'a Rousseta (godz. 17.00-19.00). Te specyficznie francuskie gatunki wywodzą się z wielkotygodniowych nabożeństw zwanych "ciemnymi jutrzniami" i znakomicie towarzyszą kontemplacji śmierci Jezusa Chrystusa.

Poza muzyką związaną bezpośrednio z obchodami Tridium Paschalnego i Wielkiej Nocy w naszej świątecznej ramówce nie zabraknie arcydzieł szeroko rozumianej muzyki religijnej. W Wielki Piątek wsłuchaliśmy się w kompozycje jednego z największych mistyków muzyki współczesnej - Arvo Pärta, a to za sprawą retransmisji z zeszłorocznego festiwalu Nostalgia (23.30-24.00). W Wielką Sobotę - specjalne wydanie "Wieczoru operowego", a w nim dzieło Antonia Caldary "Magdalena u stóp Chrystusa" - przypomnimy koncert z naszego cyklu Radi/O/pera (19.30-23.00). Pierwszy dzień Świąt uczcimy Bachowską Mszą h-moll (godz. 10.00), a drugi - oratorium "Eliasz" Felixa Mendelssohna (godz. 19.30-21.30).

mm/jp


Czytaj także

Święta Wielkiej Nocy z radiową Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 16:47
Spotkanie z Kingą Preis, audycje wprowadzające w klimat Triduum Paschalnego. Życząc Państwu spokojnych i rodzinnych Świąt, zapraszamy do spędzenia ich również w towarzystwie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń