Święta Wielkiej Nocy z radiową Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 16:47
Spotkanie z Kingą Preis, audycje wprowadzające w klimat Triduum Paschalnego. Życząc Państwu spokojnych i rodzinnych Świąt, zapraszamy do spędzenia ich również w towarzystwie Programu 2 Polskiego Radia.
Święta Wielkiej Nocy z radiową Dwójką
Foto: Pixabay/domena publiczna

Na każdy z dni Triduum Paschalnego oraz samych Świąt Wielkiej Nocy przygotowaliśmy dla Państwa oprawę muzyczną, która podkreśli szczególny charakter tego czasu. Usłyszymy między innymi Pasje Bacha i Pendereckiego, "Ciemne jutrznie" Couperina oraz religijne oratoria Händla i Mendelssohna.

***

W paśmie "To się czyta" słuchaliśmy w Wielkim Tygodniu (poniedziałek-piątek, godz. 9.45) fragmentów książki Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów" - dramatycznej historii Grzegorza Przemyka. W "Zapiskach ze współczesności" (poniedziałek-piątek, godz. 11.45) gościliśmy natomiast księdza profesora Michała Hellera - światowej sławy naukowca, filozofa i kosmologa, autora książek, laureata nagrody Templetona.


Zobacz także
misteria pschalia.jpg
Misteria Paschalia na antenie Dwójki!

Wielki Piątek w Dwójce to m.in. rozmowa o arcypowieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis", spotkanie z ks. Jerzym Banakiem, biblistą i przewodnikiem po Ziemi Świętej, oraz z Grzegorzem Górnym, autorem książki "Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych" oraz podróż do kościoła św. Jakuba w Toruniu, w którym znajduje się jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych gotyckich zabytków w Polsce: Drzewo Życia (godz. 22.00).

W Wielką Sobotę w "Drodze przez mąkę" rozmawialiśmy z archeolog Joanną Lorynowicz o tym, co jadano w Palestynie w czasach Chrystusa. Gośćmi "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (godz. 16.00) natomiast byli bp Grzegorz Ryś, bp Marcin Hintz i ks. prof. Henryk Paprocki, a spotkaniu patronowało jedno z najbardziej fundamentalnych pytań chrześcijaństwa: "kim jest Jezus?".

Zobacz także
prof heller - wykład w lutosie  -02.jpg
Nauka i wiara. Opowieści ks. prof. Michała Hellera

W Wielką Niedzielę spotkaliśmy się m.in. z Kingą Preis (godz. 14.00). Aktorka wspominała zarówno swoje wielokrotne próby dostania się na studia aktorskie, przypadkowy debiut, jak i dotychczasowe teatralne i filmowe role. Tematem "Kryzysu wieku średniego" (godz. 18.00) będzie św. Graal - obecność tego motywu w literaturze, ikonografii i myśli teologicznej. A w niedzielny wieczór (godz. 19.30) przywołamy dorobek aktorski Krystyny Feldman (w tym roku wspominamy 100. rocznicę urodzin tej znakomitej artystki, zmarłej w 2007).

W Poniedziałek Wielkanocny wieczorem (godz. 21.30) opowiadać będziemy o postaci Eugeniusza Bodo - jednego z najpopularniejszych artystów przedwojennego polskiego kina oraz teatru.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Dwójka Wielkanoc
Czytaj także

Muzyka na Triduum Paschalne i Święta Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 13:00
Pasje Bacha i Pendereckiego, "Ciemne jutrznie" Couperina oraz religijne oratoria Händla i Mendelssohna. Przeżyj Wielkanoc z Dwójką.
rozwiń zwiń