"Wojna i pokój" w Teatrze Powszechnym

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 17:56
Od 13 grudnia na warszawskiej scenie będzie można zobaczyć adaptację powieści uznawanej wręcz za rosyjską epopeję narodową. Spektakl reżyseruje Marcin Liber.
Audio
  • Paweł Sztarbowski o premierze "Wojny i pokoju" Lwa Tołstoja w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Rozmawiał Tomasz Obertyn (Poranek Dwójki)
Lew Tołstoj pisał Wojnę i pokój w latach 1865-1869. Na zdjęciu z 1908 r. autor powieści - to pierwsza barwna fotografia portretowa w Rosji
Lew Tołstoj pisał "Wojnę i pokój" w latach 1865-1869. Na zdjęciu z 1908 r. autor powieści - to pierwsza barwna fotografia portretowa w RosjiFoto: Wikimedia/CC

Dla twórców spektaklu stanie się ona punktem wyjścia do opowieści o okrucieństwie wojny i rosyjskich tęsknotach imperialnych, a jednocześnie materiałem do patrzenia na nasze polskie wyobrażenia o potężnym sąsiedzie ze Wschodu. Będzie to próba opowiedzenia w kostiumie historycznym o konfliktach trawiących nas współcześnie i o powrocie tego brzydkiego słowa na "w", jak eufemistycznie piszą niektóre media, na europejskie salony.

Premiera "Wojny i pokoju" na Scenie Dużej Teatru Powszechnego odbędzie się 13 grudnia. W spektaklu występują: Aleksandra Bożek, Paulina Chruściel, Joanna Drozda (gościnnie), Anna Moskal, Katarzyna Maria Zielińska, Jacek Beler, Mariusz Benoit, Dobromir Dymecki (gościnnie), Grzegorz Falkowski, Piotr Ligienza, Andrzej Mastalerz, Michał Napiątek, Sławomir Pacek, Piotr Stramowski (gościnnie).

Teatr Powszechny/mc/mm

Zobacz więcej na temat: Lew Tołstoj premiera TEATR
Czytaj także

Lew Tołstoj - wielki pisarz, przeciętny myśliciel?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:45
Przez lata z powodu cerkiewnej cenzury refleksje rosyjskiego pisarza zebrane w książce "O życiu" nie mogły być rozpowszechniane. Kiedy i dlaczego Lew Tołstoj porzucił karierę światowej sławy pisarza na rzecz życia myśliciela?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Straszne życie z geniuszem. Pamiętniki Zofii Tołstoj

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:50
Dom Wydawniczy PWN wznowił po 46 latach niezwykle cenny dokument pokazujący dramat życiowy jednego z największych geniuszów literatury oraz jego wiernej towarzyszki życia. W Dwójce fragmenty książki czytała Halina Skoczyńska.
rozwiń zwiń