Koryfeusz Muzyki Polskiej - znamy laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 11:00
Nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej zostali w tym roku wyróżnieni: Stanisław Skrowaczewski (Nagroda Honorowa) i Paweł Mykietyn (Osobowość Roku). W kategorii Wydarzenie Roku zwyciężyło otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia.
Audio
  • Daniel Cichy o Pawle Mykietynie, nominowanym do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (Poranek Dwójki)
  • Otwarcie nowej siedziby NOSPR w Katowicach, nominowane do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku (Pop-południe)
  • Relacja z gali Koryfeusz Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki)
Sala Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Gmach został zaprojektowany w pracowni Tomasza Koniora
Sala Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Gmach został zaprojektowany w pracowni Tomasza KonioraFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Koryfeusz Muzyki Polskiej
pawlik pap 1200.jpg
Retransmisja gali wręczenia nagród

Organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca Koryfeusz Muzyki Polskiej został wręczony po raz piąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęło m.in. Polskie Radio.

11 listopada podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej wybrani przez środowisko muzyczne odbrali statuetki w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. Uroczystość, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia, prowadzili Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski.

Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku zdobył kompozytor Paweł Mykietyn (wśród nominowanych również: saksofonista Paweł Gusnar, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk, kompozytor Marcin Stańczyk oraz dyrygentka Anna Szostak-Myrczek).

Za Muzyczne Wydarzeniem Roku uznano otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia (wśród nominowanych również: koncert i album "Requiem ludowe" w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik; spektakl "Agrippina" G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie; spektakle Teatru Wielkiego-Opery Narodowej "Jolanta" P. Czajkowskiego i "Zamek Sinobrodego" B. Bartóka w reż. Mariusza Trelińskiego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku; zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie).

Nagrodę Honorową otrzymał wybitny polski dyrygent i kompozytor Stanisław Skrowaczewski

***

Oprócz gali wręczenia nagród 11 listopada odbył się koncert "Polish Parade". Na retransmisję tego koncertu zapraszamy w czwartek 12 listopada do Dwójki. 

mat. promocyjne/jp

Zobacz więcej na temat: Koryfeusz Muzyki Polskiej MUZYKA

Czytaj także

NOSPR kwitnie w wieku 80 lat!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 20:00
- Liczba koncertów dawanych przez naszą orkiestrę wzrosła dwukrotnie, ogólna liczba koncertów w naszej instytucji - sześciokrotnie, a sprzedaż biletów - aż dwunastokrotnie - zachwycała się w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa.
rozwiń zwiń