Polskie Radio
Section05
Joanna Wnuk-Nazarowa

Urodzinowy koncert Joanny Wnuk-Nazarowej. "Jej wpływ na śląskich twórców jest szeroki"

W Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się wyjątkowy koncert urodzinowy Joanny Wnuk-Nazarowej. Jubileusz kompozytorki poprzedzi m.in. projekcja filmu dokumentalnego o tworzeniu przez niej muzyki. Dyrektor Filharmonii Śląskiej - Adam Wesołowski zdradził w Dwójce czego możemy spodziewać się na tej uroczystości i co Joanna Wnuk-Nazarowa wnosi do kultury Śląska i całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Filharmonia Śląska w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa jubileusz Jakub Kukla Adam Wesołowski KULTURA MUZYKA

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

Joanna Wnuk-Nazarowa: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena ma bogaty program

- Hasło "Beethoven i filozofowie" być może dla niektórych jest zadziwiające, przecież sam Beethoven nie był filozofem. Urodził się w epoce oświecenia, a zmarł w epoce romantyzmu, to będzie tematem jednego z następnych festiwali, jak to właściwie z nim jest: klasyk czy romantyk? Immanuel Kant wywarł wielki wpływ na młodego Beethovena, to jest udowodnione - podkreśliła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, zapraszając na 28. edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Festiwal Beethovenowski Ludwig van Beethoven Joanna Wnuk-Nazarowa Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Festiwal Beethovena muzyka klasyczna Dwójka filozofia Immanuel Kant Fryderyk Nietzsche

Krzysztof Zanussi o przyjaźni z Wojciechem Kilarem: zdarzały się sceny zazdrości

- Sprzeczności stanowiły znak rozpoznawczy wszelkiego jego działania - tak o Wojciechu Kilarze w audycji "Dwie do setki" mówiła jego biografka Joanna Wnuk-Nazarowa. A przyjaciel kompozytora Krzysztof Zanussi stwierdził: - Zdarzały się sceny zazdrości, zupełnie otwarte. Ale to, że nasza przyjaźń przetrwała tak bezecne twierdzenia, to dowód na to, żeśmy się naprawdę lubili bardzo głęboko.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar Jakub Jamrozek Jakub Kukla Joanna Wnuk-Nazarowa Marek Moś Krzysztof Zanussi kompozytor muzyka współczesna muzyka filmowa Dwójka

Krzysztof Penderecki w 90. rocznicę urodzin. Początek drogi genialnego kompozytora

W związku z 90. rocznicą urodzin jednego z największych polskich kompozytorów, w Dwójce wyemitowaliśmy cykl nagrań archiwalnych. Ze wspomnień samego Krzysztofa Pendereckiego wyłania się obraz człowieka, który już w młodości przejawiał niesamowity talent. Dowodem na to jest chociażby opowieść o konkursie kompozytorskim, na który Penderecki wysłał aż trzy utwory. - Pamiętam, że to był jeden z najwspanialszych dni mojego życia, kiedy dowiedziałem się, że dostałem wszystkie nagrody - mówił dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki rocznica Mieczysław Tomaszewski Joanna Wnuk-Nazarowa Ryszard Peryt Elżbieta Penderecka kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka Beata Stylińska

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Joanna Wnuk-Nazarowa: w planach mam utwory na wielkie składy

- Zaczęłam nowe życie. Od 2018 roku napisałam już ze cztery utwory symfoniczne i operę. Mam również niezrealizowane dotąd plany utworów na wielką orkiestrę symfoniczną - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka, była minister kultury i sztuki oraz dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Dama Orderu Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Andrzej Sułek kompozytor Order Orła Białego KULTURA

Joanna Wnuk-Nazarowa: Order Orła Białego poświęcam mojemu ojcu

- Jestem głęboko wdzięczna kapitule i Panu Prezydentowi za przyznanie najwyższego odznaczenia, jakie Rzeczpospolita ustanowiła. Na wieść o tym zadrżało moje serce, byłam wszak świadkiem, kiedy Order Orła Białego odbierali moi mistrzowie, a później wielcy przyjaciele: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Mieczysław Tomaszewski - mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa, odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego w Święto Trzeciego Maja. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka Order Orła Białego Witold Banach

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. "W uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości RP"

- Zarówno Dama jak i Kawaler Orderu Orła Białego, Joanna Wnuk-Nazarowa i Stanisław Mieczysław Gebhardt, są absolutnie postaciami znamienitymi, oboje wnieśli niezaprzeczalny, absolutny wkład w rozwój nowoczesnej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Joanna Wnuk-Nazarowa Order Orła Białego społeczeństwo

Krzysztof Penderecki we wspomnieniach wychowanków

W środę - 29 marca - minęła 3. rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W "Rozmowach po zmroku" kreśliliśmy portret jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów zachowany we wspomnieniach tych twórców, którzy u niego studiowali, uzupełniali studia kompozytorskie bądź zetknęli się z nim na kursach mistrzowskich.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki rocznica Joanna Wnuk-Nazarowa Krzysztof Meyer Beata Stylińska Dwójka

Festiwal Beethovenowski. Wnuk-Nazarowa: nie mogło zabraknąć muzyki ukraińskiej

- Walentyn Sylwestrow to jeden z czołowych współczesnych kompozytorów. Bardzo ciekawa, oryginalna muzyka. Jego Elegia będzie wykonana przez Orkiestrę Kameralną z Radomia, którą poprowadzi Jurek Dybał - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Joanna Wnuk-Nazarowa, członek Rady Programowej 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena i wieloletnia dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Joanna Wnuk-Nazarowa Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce o Stanisławie Skrowaczewskim Joanna Wnuk Nazarowa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka MUZYKA Jakub Kukla Monika Zając

Joanna Wnuk-Nazarowa: Ukraina jest jak siostra [ZOBACZ WIDEO]

- Mamy niewesołe dni. Wspieramy Ukraińców, mają prawo do samostanowienia, do własnej tożsamości, my także o to tyle lat walczyliśmy. Ukraina jest jak siostra, z którą można się nawet pobić o spadek albo pokłócić o to, kto był ważniejszy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka opery "Wanda", była minister kultury i sztuki, była dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Robert Mazurek Dwójka Dwójka Ukraina KULTURA

Jan Krenz. Dyrygent, który nie musiał podnosić głosu

- Był człowiekiem niesłychanie spokojnym, opanowanym i kulturalnym. Wielokrotnie byłem na próbach z jego udziałem. Nigdy nie pozwolił sobie na podniesienie głosu, nie mówię już o wyzywaniu, jak to się nieraz zdarza. On po prostu delikatnie przerywał i mówił: proszę to zrobić jeszcze raz, mocniej lub ciszej - wspominał Jana Krenza jego wieloletni przyjaciel, ks. Henryk Paprocki.
Zobacz więcej na temat:  Jan Krenz Joanna Wnuk-Nazarowa Dwójka MUZYKA Andrzej Zieliński Jakub Kukla Polskie Radio dyrygent Maciej Prus

Operowe odczytanie dramatu Norwida. Gliński: "Wandy" nie da się zrozumieć bez związku z chrześcijaństwem

- Wanda to Polska, a Polska to Wanda - mówił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas prapremiery opery "Wanda” na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego w Krakowie. - Dramatu "Wanda" Norwida, jak historii Polski, nie da się zrozumieć bez związku z chrześcijaństwem, z ofiarą - podkreślał wicepremier. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Piotr Gliński literatura KULTURA MUZYKA opera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanna Wnuk-Nazarowa