REKLAMA

Polskie straty wojenne. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 06:00
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl. - Strona pokazuje, jak ogromne straty ponieśliśmy w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji - powiedział wiceszef Informacyjnej Agencji Radiowej, Krzysztof Kossowski.
Specjalna strona pokazuje, jak ogromne straty poniosła Polska w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji w 1939 roku.
Specjalna strona pokazuje, jak ogromne straty poniosła Polska w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji w 1939 roku.Foto: PR

W serwisie bezprzedawnienia.polskieradio.pl. znajduje się około 20 autorskich artykułów. To przede wszystkim opracowania historyczne, w których opisano m.in. straty ludzkie, terytorialne i materialne poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej.

Jak powiedział wiceszef Informacyjnej Agencji Radiowej, Krzysztof Kossowski na stronie bezprzedawnienia.polskieradio.pl jest sporo materiałów historycznych opartych o radiowe archiwalia dotyczących m.in. utraconego potencjału Polski z lat 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku, strat wśród narodowej elity, utraconych dzieł sztuki, zbiorów bibliotek.

- Nie zabraknie także odniesienia do Polskiego Radia, które w wyniku II wojny światowej straciło ogromną część bezcennych archiwalnych nagrań - podkreślił Krzysztof Kossowski.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:22 11916092_1-kk.mp3 - Specjalna strona pokazuje, jak ogromne straty ponieśliśmy w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji - powiedział wiceszef Informacyjnej Agencji Radiowej, Krzysztof Kossowski.

Gigantyczne straty

W ciągu sześciu lat II wojny światowej zginęło około 60 milionów ludzi, w tym 6 milionów Polaków. W porównaniu do innych krajów to właśnie Polska ucierpiała najbardziej - w wyniku działań wojennych życie straciło ponad 17 procent obywateli. II RP poniosła także największe straty materialne. Według materiałów przedstawionych na Międzynarodowej Konferencji Reparacyjnej w Paryżu w 1946 roku opiewały one na 16 miliardów 900 milionów dolarów, a całkowitemu zniszczeniu uległo 40 procent dóbr kultury.

paw/

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej na antenie Dwójki zapraszamy Państwa do słuchania audycji specjalnych, a w nich m. in. rozmów z ekspertami i historykami.

O godz. 9.30 gościem audycji "Poranek Dwójki" będzie Grzegorz Dumała z Muzeum Historii Polski.

O godz. 16.00 "Wybieram Dwójkę" - w audycji rozmowa o wystawie "Pakt zbrodniarzy" zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz o książce "Nigdy więcej wojny".

O godz. 17.30 "O wszystkim z kulturą" - "Raport o stratach wojennych Warszawy" - Michał Szułdrzyński rozmawia z dr. Mariuszem Klareckim.

O godz. 19.30 w "Letniej promenadzie" zabrzmią utwory Andrzeja Panufnika, Romana Palestra i Henryka Mikołaja Góreckiego związane z czasami II wojny światowej.

O godz. 21.30 rozmowa Pawła Siwka z dr hab. Grzegorzem Berendtem – dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej.