Noce z Promsami w radiowej Dwójce - transmisje z Royal Albert Hall w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 14:56
W piątek 14 lipca Program 2 Polskiego Radia zaprosił na transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. W programie "Koncert fortepianowy a-moll" Edwarda Griega, "Finlandia" i "Snöfrid" Jeana Sibeliusa oraz "The Young Person's Guide to the Orchestra" Benjamina Brittena w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru BBC oraz pianisty Paula Lewisa. Inaugurację poprowadziła fińska dyrygentka - Dalia Stasevska. Dzięki radiowej Dwójce przez całe lato będzie można słuchać transmisji z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
Royal Albert Hall
Royal Albert HallFoto: Shutterstock/Bikeworldtravel

Niezwykle popularne koncerty promenadowe

Swą popularność Promsy zawdzięczają nie tylko bogatej i różnorodnej ofercie programowej, ale także obecności najciekawszych twarzy światowej muzyki i zamiłowaniu Brytyjczyków do muzyki poważnej oraz ich umiejętności celebrowania wydarzeń artystycznych. Koncerty promenadowe są niezwykle popularne także wśród osób, które na co dzień nie słuchają muzyki poważnej - The Proms był pierwszym festiwalem na świecie przeznaczonym dla wszystkich, bez względu na status społeczny czy materialny.

Muzyka klasyczna dla coraz większego audytorium

- Inauguracja festiwalu BBC Proms to znak, że trwa już pełnia muzycznego lata, a wakacje melomanów nabierają zawrotnego tempa. Od tej chwili będziemy regularnie wracać na londyński festiwal promenadowy, który organizują nasi koledzy z radiowej rozgłośni BBC. Mamy ten sam cel. Pragniemy, by muzyka klasyczna była radością powiększającego się stale audytorium - cieszy się Magdalena Łoś, dziennikarka radiowej Dwójki.

"Klasyczne przeboje" i specjalnie zamówione utwory

W tegorocznym programie festiwalu znalazły się zarówno "klasyczne przeboje", jak Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega, który usłyszeć będzie można podczas inauguracji w interpretacji wybitnego brytyjskiego pianisty Paula Lewisa, jak też specjalnie zamówione przez festiwal nowe utwory. 14 lipca, w piątek, zabrzmi pierwsze z piętnastu prawykonań, a będzie to utwór ukraińskiego kompozytora Bohdana Frolyaka Let There Be Light (Niech stanie się światłość). 

Inaugurację poprowadzi fińska dyrygentka Dalia Stasevska

W bardzo atrakcyjnym programie pierwszego koncertu powróci wątek północy, który, oprócz koncertu Griega, reprezentują także utwory fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa, m.in. Finlandia op. 26, muzyka, będąca deklaracją jego narodowej tożsamości. Inaugurację poprowadzi fińska dyrygentka Dalia Stasevska, która zamknie ten wieczór wykonaniem The Young Person's Guide to the Orchestra op. 34 Benjamina Brittena.

9 września finał The Last Night of the Proms poprowadzi Marin Alsop

Muzyczna przygoda na Promsach i na antenie radiowej Dwójki trwać będzie do 9 września. Finał The Last Night of the Proms poprowadzi Marin Alsop - dyrektor artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 

***

informacja prasowa/mo


Zobacz więcej na temat: bbc proms
Czytaj także

David Pickard o BBC Proms: tradycja jest częścią naszego świata

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 21:30
- Ten rok jest dla nas szczególną rocznicą, ponieważ jest to jubileusz samego BBC, które obchodzi swoje setne urodziny. Historia zawiązania relacji między BBC a Proms jest więc niejako powrotem do własnych początków w 1927 roku - mówił w Programie 2 Polskiego Radia David Pickard, dyrektor artystyczny BBC Proms.
rozwiń zwiń