Polskie Radio
Section05
Karol Furtak

Adam Kośmieja: nie do końca bezpiecznie czułem się w repertuarze sprzed 100 lat

- Jeszcze dobre dziesięć lat temu byłem żelaznym klasykiem, grającym Chopina, Beethovena, Ravela, w porywach Bartoka. Mój ogląd sytuacji zmieniły studia w Nowym Jorku - mówił na antenie Dwójki pianista Adam Kośmieja podczas przerwy sobotniego koncertu finałowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (24.09).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karol Furtak muzyka współczesna fortepian Warszawska Jesień MUZYKA

Piotr Baron: Sinfonia Iuventus gra najpiękniejszą polską muzykę

- Nasza orkiestra zrealizowała wszystkie koncertujące formy maestra Krzysztofa Pendereckiego, który był naszym patronem artystycznym. To gigantyczne dzieło, a nagrywamy dość często i nie narzekamy na brak pracy. Plany są bardzo obfite, ale czasami weryfikuje je rzeczywistość - mówił na antenie Dwójki Piotr Baron, saksofonista, kompozytor i dyrektor Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Baron Dwójka Karol Furtak Sinfonia Iuventus Jerzy Semkow

Leif Ove Andsnes: kontynuuję tradycję domowego muzykowania

- Wydaje mi się, że to wielka szkoda, i nieco wstyd, że coraz bardziej oddalamy się od praktyk domowego muzykowania. Coraz mocniej tkwimy w przeświadczeniu, że żeby muzykować z innymi, musisz być w pełni wykształconym artystą - mówił w audycji Cafe "Muza" Leif Ove Andsnes, znakomity norweski pianista. Artysta występował na tegorocznym festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Leif Ove Andsnes Dwójka Karol Furtak fortepian muzyka klasyczna

Francesco Piemontesi i wszystkie kolory Ravela

- Mamy tu specyficzną rytmikę czerpiącą z wpływów jazzu i jest to bardzo istotne, ale mamy tu też mnóstwo kolorów, zarówno w orkiestrze, jak i w partii fortepianu i to jest nad wyraz interesujące, kiedy możesz jako pianista uczyć się od orkiestry, jak łączyć te kolory - tak szwajcarski pianista Francesco Piemontesi mówił o Koncercie fortepianowym G-dur Maurice'a Ravela, który wykonuje na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karol Furtak Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022

Dorothee Mields: widzę wyraźny związek między belcanto i mazurkami Chopina

- Chopin często pisał melodie w typie kantyleny. Kiedy więc słucham jego muzyki, ta kantylena natychmiast przykuwa moją uwagę. W końcu jestem sopranem. To jeden z powodów, dla których w programie tego recitalu znalazły się także utwory w stylu belcanto - mówiła w "Poranku Dwójki" niemiecka śpiewaczka Dorothee Mields, która w poniedziałek (22.08) wystąpiła wraz z pianistą Tobiasem Kochem na festiwalu "Chopin i jego Europa". Dziś o 19.30 ich recitalu będzie można posłuchać w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Karol Furtak Chopin i Jego Europa 2022 Chopin i jego Europa śpiew Dwójka MUZYKA

Leonora Armellini: czasy Chopina to mój ulubiony okres w dziejach muzyki

- XIX wiek dla muzyki, ale również innych sztuk: malarstwa, poezji, literatury, był czasem szczególnie ważnym. Ci, którzy tworzyli, odkrywali coraz więcej na temat samych siebie, ale także na temat ludzkości w ogóle. W tym czasie to człowieczeństwo było w centrum świata. Myślę, że muzyka doskonale to oddaje - mówiła w Dwójce Leonora Armellini. Włoska pianistka wystąpiła z recitalem na festiwalu "Chopin i jego Europa". 
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 Leonora Armellini Fryderyk Chopin Karol Furtak Dwójka MUZYKA