Polskie Radio
Section05
Karol Furtak

Sarah Maria Sun: to bardzo specyficzne uczucie wcielać się w jakąś historię

- Moje zadanie to udzielić swojego głosu, wykorzystać wszystkie moje umiejętności, by sprawić, że ta muzyka ożyje. Muszę po prostu dać z siebie wszystko, by to wykonanie wyszło jak najlepiej. W kontekście dzieła staje się to więc dla mnie niejako abstrakcją. To wszystko, co mogę w tej materii zrobić - mówiła w Dwójce niemiecka śpiewaczka Sarah Maria Sun, która w poniedziałek (18.09) wzięła udział w polskim prawykonaniu utworu "A Song for Rachela" Bernharda Langa na Festiwalu "Warszawska Jesień".
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień getto warszawskie Karol Furtak Dwójka MUZYKA studio im. Witolda Lutosławskiego śpiew

Sheku Kanneh-Mason: ten sezon BBC Proms był wspaniały

- To były bardzo dobre koncerty. Mnie się poszczęściło i udało mi się na kilka dotrzeć. Dobre były zarówno programy koncertowe, jak i poziom wykonawczy. Do tego dochodzi atmosfera. Ludzie uczestniczą w BBC Proms z miłości do muzyki i to po prostu czuć. Myślę, że to właśnie sprawia, że nastrój tych koncertów jest niepowtarzalny - mówił w Dwójce wiolonczelista Sheku Kanneh-Mason, który w sobotę (9.09) wystąpił w koncercie Last Night Of The Proms 2023 (Ostatnia Noc Promsów).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert bbc proms Karol Furtak MUZYKA Londyn

Consone Quartet: u Beethovena narracja pełna jest zakrętów

- Muzyka Beethovena jest zwykle wielkim wyzwaniem wykonawczym, ale jednocześnie jest bardzo pociągająca. Oczywiście Beethoven jest klasykiem i w pewnym sensie podąża za wszelkimi modami klasycyzmu, na czele z wykorzystaniem formy sonatowej itd. Jednak swoją muzyką nie daje on poczucia relaksu, mówiąc kolokwialnie, nie odpuszcza słuchaczowi - mówiła w Dwójce Magdalena Loth-Hill z zespołu Consone Quartet, który wystąpił we wtorek (29.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2023 koncert Karol Furtak kwartet smyczkowy Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven

"Chopin i jego Europa" 2023. Vadym Kholodenko: coraz bardziej interesuje mnie nowa muzyka

- Chciałbym wykonywać więcej muzyki współczesnej. Zacząłem dostrzegać wszystkie powiązania między stylem a realiami danej epoki. A ponieważ żyjemy w XXI wieku, epoce polaryzacji, która pewnie właśnie tak zostanie zapisana w przyszłych księgach dotyczących naszej historii, to wydaje mi się, że muzyka, którą obecnie się komponuje jest tego odzwierciedleniem - mówił w Dwójce ukraiński pianista Vadym Kholodenko.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska Karol Furtak

"Chopin i jego Europa" 2023. Corina Belcea: w Warszawie czujemy się jak w domu

- Poznaliśmy już dobrze nie tylko okolice filharmonii, ale także publiczność. Rozpoznajemy niektóre twarze, wchodząc na estradę. To sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko dla wszystkich tych, którzy nas słuchają - mówiła w Dwójce skrzypaczka Corina Belcea w przerwie koncertu podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Karol Furtak Stanisław Leszczyński

"Chopin i jego Europa" 2023. Jonathan Plowright: poczucie chwili powinno kształtować interpretację

- Esencją muzyki kameralnej jest to, by poczucie chwili kreowało ostateczny kształt naszej interpretacji. Trzeba dostosować się do bodźców, które płyną od kolegów. Oczywiście bardzo istotne są próby, ale postrzegam je jako czas na wyznaczenie sobie głównych kierunków myślenia o danej kompozycji - mówił w Dwójce pianista Jonathan Plowright.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka fortepian Róża Światczyńska Karol Furtak

BBC Proms 2023. Leila Josefowicz: muzyka musi być wykonywana z przekonaniem i pewnością siebie

- Aby dotrzeć do słuchaczy potrzebne jest specjalne wykonanie. Utwór nie może być po prostu zagrany. Musi być wykonany z przekonaniem, troską i pewnością siebie, z pełną ekspresją i pomysłem. To dla mnie niecodzienne, jak komunikatywne, jak emocjonalne i jak głębokie mogą być nasze wrażenia, nasze uczucia płynące z muzyki - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Leila Josefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  bbc proms koncert skrzypce Dwójka Michał Dębski Karol Furtak

Petroc Trelawny: BBC Proms to doskonałe połączenie tradycji z nowymi ideami

- Pomysł BBC Proms sięga aż roku 1895, jesteśmy częścią naprawdę wiekowej tradycji, która ma już ponad 125 lat. Pierwsza noc Festiwalu BBC Proms jest transmitowana nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech i jeszcze przynajmniej kilku innych krajach. Wszystko oczywiście dzięki zrzeszeniu w Europejskiej Unii Nadawców - mówił w Dwójce Petroc Trelawny, dziennikarz radia BBC 3.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms Londyn koncert Karol Furtak Magdalena Łoś Dwójka orkiestra

Lawrence Foster: partytura "Falstaffa" obnaża orkiestrę

- Tak naprawdę wybrałem "Falstaffa" niedługo po tym, jak objąłem swoje stanowisko w NOSPR. Starałem się patrzeć możliwie jak najdalej w przyszłość i wiedziałem, że chcę zakończyć tę współpracę koncertowym wykonaniem opery - mówił w Dwójce Lawrence Foster, który w piątek (23.06) po raz ostatni poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w roli dyrektora artystycznego i I dyrygenta.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Giuseppe Verdi opera Karol Furtak Dwójka MUZYKA koncert

Lidia Grychtołówna o "Miejscówce z Dwójką": zagram mojego ukochanego Schumanna

- Współczesna pianistyka różni się od tej np. z lat 30. ubiegłego wieku. Kiedyś Chopina grało się bardzo łzawo, a teraz jest to nie do pomyślenia, podobnie z Schumannem. Moje podejście określiłabym jako romantyczno-klasyczne, serdecznie zapraszam do posłuchania mojego koncertu - mówiła w Dwójce pianistka Lidia Grychtołówna.
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna Dwójka Roch Siciński Karol Furtak fortepian

Valeriy Sokolov: dziękuję za wszelką pomoc dla ukraińskich muzyków

- Z mojej perspektywy to, co wydarzyło się i nadal trwa na Ukrainie, zmieniło wszystko. Nie wrócimy już do tego, co działo się w mojej ojczyźnie kilka lat temu. Ostatni rok to zniszczył, a tym samym odebrał mi cząstkę mojej tożsamości. Dla mnie to naprawdę wielki przywilej, że będąc częścią kultury Ukrainy, mogę być jednocześnie częścią zachodniej kultury muzycznej - mówił w Dwójce ukraiński skrzypek Valeriy Sokolov.
Zobacz więcej na temat:  koncert Karol Furtak Dwójka NOSPR skrzypce dyrygent Marcin Majchrowski

Miejscówka z Dwójką. "To spotkanie dźwięków XXI wieku z muzyką średniowieczną"

- W centrum programu znajdują się dawne instrumenty klawiszowe, wśród nich portatyw organowy i clavisimbalum - mówił w Dwójce Ryszard Lubieniecki. - W Meksyku nauka nastawiona była na czasy od romantyzmu, ja jednak pokochałam śpiew barokowy i średniowieczny - dodała Julieta González-Springer. Artyści będą bohaterami najbliższej "Miejscówki z Dwójką" w sobotę 10 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karol Furtak Miejscówka z Dwójką muzyka współczesna muzyka dawna

Louis Lortie: wyzwania to kwintesencja naszego życia

- Mogę sobie i wszystkim swoim kolegom życzyć, byśmy do końca życia mogli podejmować wyzwania, by mając 80 lat móc jeszcze uczyć się nowego repertuaru. Myślę, że mierzenie się z wyzwaniami to kwintesencja naszego życia. W końcu pokonujemy pewne przeciwności losu przez cały czas i podejmujemy próby, by przetrwać to z zachowaniem godności i zdrowia psychicznego - mówił w Dwójce pianista i dyrygent Louis Lortie.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Karol Furtak

Aleksandra Świgut: Zygmunt Mycielski poszukiwał wolności twórczej

- To moje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Mycielskiego. Jest to ekspresja bardzo intelektualna, w tej muzyce jest bardzo dużo dysonansów, eksperymentów z harmonią i rytmiką. W warstwie melodyczno-harmonicznej jest jak na swoje czasy bardzo awangardowa - mówiła w Dwójce pianistka Aleksandra Świgut. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Karol Furtak Zygmunt Mycielski Stefan Kisielewski Roman Palester Karol Szymanowski Aleksandra Świgut

Maciej Kułakowski: propozycja Dwójki to dla nas okazja, by znów razem zagrać

- Poznaliśmy się z Yannickiem wiele lat temu, podczas festiwalu Krzyżowa Music. Od tamtego czasu byliśmy w stałym kontakcie, aczkolwiek już kilka lat nie graliśmy niczego razem. Ostatnio zdarzyło się to nam w czasie pandemii, ale to było bardziej dla zabawy, nie graliśmy żadnych koncertów. Gdy nadarzyła się okazja, żeby nagrać krótki recital dla Dwójki pomyślałem, że byłoby super zrobić to razem - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Maciej Kułakowski, współgospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka fortepian wiolonczela koncert Karol Furtak MUZYKA

Anna Clyne: Bach to największy geniusz muzyki wszech czasów

- Jestem bardzo przywiązana do dawnych form uprawiania muzyki i zdecydowanie słychać to w moim koncercie wiolonczelowym. Myślę, że wynika to z moich dziecięcych wspomnień, tego, jak fizycznie doświadczałam gry na instrumencie, np. wykonywania suit Bacha na wiolonczeli. Ta muzyka tkwi we mnie uparcie do dziś i myślę, że to właśnie stąd wynika moje przywiązanie do dawnych tradycji - mówiła w Dwójce kompozytorka Anna Clyne.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR koncert Dwójka Karol Furtak taniec