Polskie Radio
Section05
bbc proms

Sheku Kanneh-Mason: ten sezon BBC Proms był wspaniały

- To były bardzo dobre koncerty. Mnie się poszczęściło i udało mi się na kilka dotrzeć. Dobre były zarówno programy koncertowe, jak i poziom wykonawczy. Do tego dochodzi atmosfera. Ludzie uczestniczą w BBC Proms z miłości do muzyki i to po prostu czuć. Myślę, że to właśnie sprawia, że nastrój tych koncertów jest niepowtarzalny - mówił w Dwójce wiolonczelista Sheku Kanneh-Mason, który w sobotę (9.09) wystąpił w koncercie Last Night Of The Proms 2023 (Ostatnia Noc Promsów).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert bbc proms Karol Furtak MUZYKA Londyn

BBC Proms 2023. Leila Josefowicz: muzyka musi być wykonywana z przekonaniem i pewnością siebie

- Aby dotrzeć do słuchaczy potrzebne jest specjalne wykonanie. Utwór nie może być po prostu zagrany. Musi być wykonany z przekonaniem, troską i pewnością siebie, z pełną ekspresją i pomysłem. To dla mnie niecodzienne, jak komunikatywne, jak emocjonalne i jak głębokie mogą być nasze wrażenia, nasze uczucia płynące z muzyki - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Leila Josefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  bbc proms koncert skrzypce Dwójka Michał Dębski Karol Furtak

Bomsori Kim: czuję, że to nadal początek mojej kariery

- Czuję, że cały czas jestem na początku, ponieważ nadal występuję po raz pierwszy w wielu bardzo ważnych miejscach, takich jak Londyn - to mój debiut na Promsach. We wrześniu będę miała swój pierwszy koncert w Paryżu. W tym sezonie debiutowałam też w wielu innych krajach, np. w Norwegii, kilka tygodni temu w Bergen - mówiła w Dwójce południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms skrzypce Michał Dębski Dwójka MUZYKA Bomsori Kim

Petroc Trelawny: BBC Proms to doskonałe połączenie tradycji z nowymi ideami

- Pomysł BBC Proms sięga aż roku 1895, jesteśmy częścią naprawdę wiekowej tradycji, która ma już ponad 125 lat. Pierwsza noc Festiwalu BBC Proms jest transmitowana nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech i jeszcze przynajmniej kilku innych krajach. Wszystko oczywiście dzięki zrzeszeniu w Europejskiej Unii Nadawców - mówił w Dwójce Petroc Trelawny, dziennikarz radia BBC 3.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms Londyn koncert Karol Furtak Magdalena Łoś Dwójka orkiestra

Noce z Promsami w radiowej Dwójce - transmisje z Royal Albert Hall w Londynie

W piątek 14 lipca Program 2 Polskiego Radia zaprosił na transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. W programie "Koncert fortepianowy a-moll" Edwarda Griega, "Finlandia" i "Snöfrid" Jeana Sibeliusa oraz "The Young Person's Guide to the Orchestra" Benjamina Brittena w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru BBC oraz pianisty Paula Lewisa. Inaugurację poprowadziła fińska dyrygentka - Dalia Stasevska. Dzięki radiowej Dwójce przez całe lato będzie można słuchać transmisji z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms

Pierwsza Noc z BBC Proms w radiowej Dwójce

Dzięki radiowej Dwójce przez całe lato można słuchać transmisji z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie. Tegoroczną odsłonę koncertów promenadowych zainauguruje "Requiem" Giuseppe Verdiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej BBC i znakomitych solistów. Na transmisję z pierwszego wieczoru Promsów Royal Albert Hall zapraszamy w piątek 15 lipca. Początek o godz. 20.30.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms

Vasily Petrenko: zadanie dyrygenta to pomoc muzykom w grze

- Bardzo się cieszę na nadchodzące lata, Londyn to jeden z najważniejszych ośrodków wykonywania muzyki klasycznej. Czuję się wyróżniony szansą na znalezienie swojego miejsca w tak różnorodnym środowisku muzycznym. Ta orkiestra to wyjątkowy zespół, na co dzień ewoluuje, wciąż podnosi swój poziom - mówił w Dwójce Vasily Petrenko, rosyjski dyrygent, od sierpnia 2021 roku dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Baranowska Leonard Bernstein bbc proms orkiestra koncert Dwójka MUZYKA