Jak brzmią rekompozycje? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 13:47
A gdyby tak wziąć na warsztat kompozycje sprzed lat i skomponować je dziś – jak brzmiałyby utwory Bacha i innych dobrze znanych nam twórców? Temu tematowi przyjrzeliśmy się w sobotnie przedpołudnie podczas kolejnej lekcji muzyki, na którą zaprosił nas Waldemar Malicki.
Jak brzmiałaby Toccata d-moll BWV 565 napisana w XXI wieku?
Jak brzmiałaby Toccata d-moll BWV 565 napisana w XXI wieku?Foto: Shutterstock/Syda Productions

Zobacz wideo

[Facebook Dwójki]

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.


Posłuchaj
116:45 2022_07_30 10_00_44_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Jak brzmią rekompozycje? (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 30.07.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Janusz Strobel: próbowałem uciec od muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 13:10
- Dostałem wpis do książeczki wojskowej: "całkowity niedorozwój prawej kończyny górnej". Nie wiedzieli, że jestem gitarzystą... - wspominał w Dwójce Janusz Strobel, kompozytor, wirtuoz gry na gitarze, autor licznych piosenek należących do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kilar - muzyczna różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 07:00
Na Zachodzie znany jest głównie jako twórca muzyki filmowej, w Polsce pamiętamy też, że tworzył również muzykę klasyczną - sonaty, symfonie, uwertury i koncerty. Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Kilarem i jego różnorodną twórczością.
rozwiń zwiń