II Festiwal Oper Barokowych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 17:30
W Warszawie już 2 września rusza II Festiwal Oper Barokowych "Dramma per Musica".
Jedną z atrakcji festiwalu będzie oratorium Antoniego Caldary Maddalena ai piedi di Cristo, ubiegłoroczna premiera opery Orlando (zdjęcie z przedstawienia)
Jedną z atrakcji festiwalu będzie oratorium Antoniego Caldary "Maddalena ai piedi di Cristo", ubiegłoroczna premiera opery "Orlando" (zdjęcie z przedstawienia)Foto: materiały promocyjne

Festiwal to okazja do spotkania z barokowymi operami w niezwykłej scenerii XVIII-wiecznego Teatru Królewskiego w Warszawie. W programie wydarzenia, które potrwa do 18 września, znajdzie się m. in. pierwsza polska inscenizacja opery "Semiramide riconosciuta" Leonarda Vinciego, która pomimo popularności, jaką cieszą się obecnie opery barokowe, nie była współcześnie w całości wykonywana ani inscenizowana na świecie. Z zachowanych manuskryptów partyturę opery odtworzył znakomity włoski klawesynista Marco Vitale, który poprowadzi orkiestrę Royal Baroque Ensemble podczas czterech festiwalowych spektakli. W programie również oratorium Antoniego Caldary "Maddalena ai piedi di Cristo", ubiegłoroczna premiera opery "Orlando" G. F. Händla oraz niezwykłe widowisko z pogranicza opery i tańca "Sognande la morte" z choreografią Jacka Tyskiego.  

Koncerty i recitale będą okazją do spotkania z rzadko wykonywanymi kompozycjami takich mistrzów baroku jak: C. Monteverdi, T. Merula, L. Rossi, B. Ferrari, G. Carissimi, B. Strozzi, S. d’India, A. Caldara,  G. B. Bononcini, F. Geminiani, A. i D. Scarlatti, A. Vivaldi i oczywiście G. F. Händel. Podczas 12 wieczorów przed festiwalową widownią zaprezentuje się blisko 90 znakomitych artystów, m.in. soliści, tacy jak  Anna Radziejewska, Ingrida Gápová, Karol Kozłowski, Olga Pasiecznik, Aleksandra Zamojska, Gabriel Díaz oraz klawesyniści i dyrygenci Lilianna Stawarz i Marco Vitale.

***

materiały prasowe

 

Zobacz więcej na temat: KULTURA muzyka klasyczna