Nelson Freire nie żyje. Wybitny pianista zmarł w wieku 77 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 13:13
Wybitny brazylijski interpretator muzyki Fryderyka Chopina uznawany jest przez międzynarodową krytykę za jednego z najwybitniejszych pianistów naszych czasów. Bywa porównywany do takich legend jak Siergiej Rachmaninow, Alfred Cortot, Józef Hofman, Artur Rubinstein i Glenn Gould.
Nelson Freire
Nelson FreireFoto: materiały prasowe

N_Freire_Paris_2008_15_Hennek-1200.jpg
Nelson Freire: granie Chopina w Polsce nie jest łatwe

W całej długiej karierze brazylijskiego artysty niezwykle ważne miejsce zajmuje muzyka Fryderyka Chopina, którą wykonywał od dziecka i z powodu której został niegdyś nazwany "małym Rubinsteinem". 

– Granie Chopina w Polsce nie jest łatwe. Robię się przy tym nerwowy, nawet dziś, mając spore doświadczenie, bo byłem przecież kojarzony z Chopinem przez całe życie – mówił pianista w przerwie swojego recitalu na festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2017 roku.

– Od dziecka kocham muzykę Chopina, ale kluczowy był rok 1957 – wspominał Nelson Freire. – W Rio de Janeiro pojawił się polski pianista Aleksander Sienkiewicz, który postanowił zorganizować w Brazylii pierwszy międzynarodowy konkurs pianistyczny. Miałem wtedy 12 lat. Utwory Chopina wypełniały niemal cały program konkursu. Musiałem grać IV Balladę, Poloneza As-dur, mazurki – opowiadał w rozmowie z Różą Światczyńską.

Czytaj też:

Nelson Freire1200 PAP.jpg
76. urodziny Nelsona Freire

Nelson Freire w czasie swojej długoletniej kariery koncertował na całym świecie, występując pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Pierre Boulez, Riccardo Chailly, David Zinman, Kurt Masur, Charles Dutoit, André Previn, Valery Gergiev, Seiji Ozawa, Lorin Maazel i sir Colin Davis, współpracując z najsłynniejszymi orkiestrami m.in. z filharmonikami berlińskimi, londyńskimi i izraelskimi, czy orkiestrą lipskiego Gewandhausu i Concertgebouw w Amsterdamie

Kilkakrotnie przyjmował zaproszenie NIFC do udziału w Festiwalu "Chopin i jego Europa", a także zasiadał w jury Konkursu Chopinowskiego. Artysta pozostawił ogromny dorobek fonograficzny, w tym nagrania nagrodzone m.in. Gramophone Classical Music Award, Grand Prix du Disque, Edison Music Award, Diapason d’Or, Victoire d’honneur, czy Latin Grammy Award. 

Dzisiejsza (1.11) audycja "Fortepianiści", którą poprowadzi Andrzej Sułek będzie w całości poświęcona artyście. Jutro (2.11) w "Kanonie Dwójki" nagrania Nelsona Freire i fragmenty archiwalnej rozmowy z pianistą prezentować będzie także Klaudia Baranowska.

Zobacz więcej na temat: odeszli 2021 fortepian