Moc atrakcji dla wszystkich. Dwójka na 26. Pikniku Naukowym [PODSUMOWANIE]

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 19:40
Najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie,  odkrycia naukowe, które zmieniają oblicze medycyny oraz najnowsze odkrycia naukowców. Dwójka gościła na 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. 

Hasłem 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik były "Rewolucje naukowe". Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków, gdzie  każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chętni poznali robota Kopernika, który porozumiewa się ze światem za pomocą modelu językowego – GPT3 (Generative Pre-trained Transformer). Chat GPT oparty jest na 20 miliardach parametrów, a pełny model GPT3, z którego korzysta ten robot, ma 175 miliardów! Fani scenicznych pokazów naukowych mogą liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi.

W święto nauki włączyła się także radiowa Dwójka. W godzinach 15.00-17.00 w audycji specjalnej, prowadzonej na żywo z Pikniku Naukowego, gościł m.in. Robert Firmhofer - dyrektor Centrum Nauki Kopernik. W Programie 2 Polskiego Radia rozmawialiśmy m.in. o szansach i zagrożeniach, jakie niesie rozwój sztucznej inteligencji. Na naszych oczach zachodzą rewolucyjne zmiany, które mogą diametralnie zmienić nasze życie. A jak wpływają na kulturę i sztukę?


Naukowa sobota w Polskim Radiu

Podczas wydarzenia zwiedzający mogli stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie procesu powstawania kryształów. Nie zabrakło również informacji dotyczących technik pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. Była także okazja do zobaczenia najbardziej zaawansowanej wersji robota humanoidalnego, który dzięki sztucznej inteligencji potrafi komunikować się na każdy temat.

Ponadto na odwiedzających czekały pokazy naukowe, eksperymenty i rozmowy z badaczami. Z atrakcji mogli skorzystać zarówno najmłodsi i całe rodziny.

Jak powiedziała Marta Buler z Centrum Nauki Kopernik w tym roku wydarzenie zgromadziło 100 wystawców z różnych dziedzin.

Posłuchaj
00:28 12378382_3.mp3 Atrakcje 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (IAR)

 

Na stoisku Polskiego Radia są plenerowe studia między innymi radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki, Polskiego Radia Dzieciom czy Radia Kierowców - czyli można zobaczyć radio od środka, choć w plenerze. Ale to nie wszystko - mówi Sebastian Gołos z Agencji Promocji publicznego nadawcy.


Posłuchaj
00:17 12378382_4.mp3 Radio od środka i znacznie więcej (IAR)

 


mo/zch

Zobacz więcej na temat: Piknik Naukowy 2023 Dwójka
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. "Rozwój sztucznej inteligencji zależy od ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 10:00
- Pretekstem do organizacji tegorocznego pikniku są naukowe rewolucje. To od ludzi zależy rozwój sztucznej inteligencji. Potrzebujemy legislacji, głosu etyków i filozofów, poszukiwania sposobu rozwiązywania różnych dylematów. Konieczny jest jakiś zbiorowy namysł nad technologią, nowe wynalazki zawsze rodzą pewne obawy - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń, zapraszając na 26. Piknik Naukowy.
rozwiń zwiń