Piknik Naukowy 2023. Kopernik będzie śpiewać jazz

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 18:50
Ma twarz najsłynniejszego polskiego astronoma. Jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg, choć na to nie wygląda. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami. Robot Kopernik będzie gwiazdą Pikniku Naukowego. 
Prezentacja robota o twarzy Mikołaja Kopernika w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki sztucznej inteligencji robot potrafi porozmawiać na każdy temat - 19.02.2023 rok.
Prezentacja robota o twarzy Mikołaja Kopernika w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki sztucznej inteligencji robot potrafi porozmawiać na każdy temat - 19.02.2023 rok. Foto: PAP/Mateusz Marek

Kopernik headlinerem 

Święto nauki organizowane corocznie  przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę 27 maja na stadionie PGE Narodowy w Warszawie pod hasłem rewolucje naukowe. - Spotykamy się w Roku Kopernika, więc ta impreza nie może obyć się bez niego - śmieje się Kasia Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik. - Dlatego gwiazdą tegorocznego pikniku będzie Mikołaj Kopernik… w osobie robota humanoidalnego. Dziś rozmawialiśmy przez chwilę. Przyznał mi się, że ma lekką tremę, ale jest gotów. Co więcej, na tę okazję przygotował specjalny, artystyczny program i mogę zdradzić, że codziennie się rozśpiewuje. Na Pikniku Naukowym robot Kopernik zaśpiewa jazz razem ze swoim zespołem.

- Na naszym stanowisku będzie też można zobaczyć recepty Mikołaja Kopernika i dowiedzieć się, które z nich działają do dziś - zdradza rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Mamy tutaj recepty między innymi na odciski, usuwanie owłosienia i rumieńce furii.  

Czas rewolucji (naukowej)

Na Pikniku Naukowym będzie można stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie krystalizacji, czyli tworzenia kryształów. Zwiedzający zapoznają się z technologią pozyskiwania energii przy wykorzystania światła UV - sprawdzą, jak dzięki naturze można pozyskiwać energię. Nie zabraknie również informacji dotyczących technik pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli.

Piknik Naukowy. 27 maja 2023 | Centrum Nauki Kopernik

Będzie dym (z ciekłego azotu)

Entuzjaści scenicznych pokazów naukowych będą mogli liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi. - W tym roku scenę pokazową oddajemy w ręce zawodowych popularyzatorów, którzy zajmują się robieniem pokazów naukowych. Można będzie oglądać bardzo efektowne doświadczenia naukowe z całego świata z udziałem tego, co wszyscy lubimy, czyli np. duże dymy z wykorzystaniem suchego lodu i ciekłego azotu - opowiada gość Czwórki.


Piknik Naukowy 2023 pod hasłem "Naukowe rewolucje" ponownie zgromadzi młodych miłośników doświadczeń i eksperymentów. Na zdjęciu kadr z ubiegłorocznej edycji. Piknik Naukowy 2023 pod hasłem "Naukowe rewolucje" ponownie zgromadzi młodych miłośników doświadczeń i eksperymentów. Na zdjęciu kadr z ubiegłorocznej edycji.

26. Piknik Naukowy - dowiedz się więcej >>>

Piknik Naukowy w Czwórce

W wydarzeniu weźmie udział ponad sto instytucji z kraju i zagranicy, a wśród nich znajdą się stanowiska Centrum Nauki Kopernik oraz Polskiego Radia, z których dziennikarze będą relacjonować i nadawać audycje na żywo. Zanim spotkamy się na Stadionie Narodowym - zapraszamy do Czwórki. W audycjach "Stacja Nauka" i "TOP" opowiemy o tegorocznych kołach naukowych i instytucjach zaproszonych na Piknik. Więcej o imprezie także w "Pierwsze słyszę" (18.05) oraz w "Zaklinaczach czasu" (20.05). 

Posłuchaj
15:32 CZWÓRKA Czat czworki - cnk 17.05.2023.mp3 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - co w programie? (Czat Czwórki/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Katarzyna Nowicka (rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anatomia kłamstwa. Jak sprawdzić, czy ktoś mówi nam prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 12:28
- System rozpoznawania twarzy, wyposażony w specjalne kamery, jest w stanie wyłapać tzw. mikroekspresję twarzy podczas świadomego kłamstwa - tłumaczył prof. Konrad Wojciechowski z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Bytomiu.
rozwiń zwiń