Polskie Radio
Section05
Piknik Naukowy 2023

Spotkanie rodzin z nauką. Reportaż "Piknik Naukowy" [POSŁUCHAJ]

Za nami 26. odsłona Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie stanowiło znakomitą okazję do tego, by dzieci i dorośli mogli w przystępny sposób dowiedzieć się więcej o niezwykłych osiągnięciach naukowych. O tegorocznej odsłonie imprezy opowiada reportaż Aleksandry Dobieszewskiej "Piknik Naukowy". Zapraszamy do wysłuchania. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 reportaż w Jedynce pr poleca

26. Piknik Naukowy: nauka, odkrycia i świat wokół nas

26. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym spotkała się z ogromnym zainteresowaniem: w sobotę odwiedziło go kilkadziesiąt tysięcy osób. Największym powodzeniem cieszyła się jak zwykle strefa eksperymentów, ale w innych rejonach też było tłoczno. Podsumowujemy tę jedyną w swoim rodzaju popularno-naukową imprezę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA odkrycia i ciekawostki Piknik Naukowy 2023 Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy Warszawa Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

"Rewolucje naukowe" z Trójką. Podsumowanie 26. Pikniku Naukowego [WIDEO]

Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik wyjaśniała, czym są "Rewolucje naukowe", Bartas Szymoniak wprowadzał w tajniki beatboksu, a Robert Korzeniowski przekonywał, że regularne chodzenie przedłuża życie. To wszystko wydarzyło się w trakcie specjalnej audycji "Trójka na Pikniku", nadawanej na żywo ze Stadionu PGE Narodowy w Warszawie, podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Robert Korzeniowski Bartas Szymoniak Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy 2023

26. Piknik Naukowy. Robot Kopernik i doświadczenia nad sztuczną inteligencją

- Jest to robot humanoidalny wyposażony w Chat GPT3, czyli moduł sztucznej inteligencji bardziej zaawansowany niż powszechnie używany Chat GPT - mówił w mobilnym studiu Dwójki o robocie Kopernik, jednej z atrakcji 26. Pikniku Naukowego, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2023 Dwójka Robert Firmhofer Centrum Nauki Kopernik Stadion Narodowy sztuczna inteligencja Paweł Siwek Jakub Jamrozek

Prezes PR Agnieszka Kamińska: wszyscy uwielbiamy Piknik Naukowy

- Wszyscy to uwielbiamy. Ja widzę i słyszę, jak pan redaktor się cieszy, ma wielką frajdę z tego, że jest tutaj i może o tym opowiadać. Przychodzą tłumy, coraz ich więcej na stadionie, z wielką ciekawością zaglądają, dopytują, chcą się zapoznać z wieloma różnymi atrakcjami, które tutaj mamy - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w audycji specjalnej z Pikniku Naukowego "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 sztuczna inteligencja Centrum Nauki Kopernik Agnieszka Kamińska

Sobota z Piknikiem Naukowym w Czwórce. Zabawa z nauką łączą się - "Rewolucje w nauce"

Sztuczna inteligencja, egzoszkielety, lasery i robot Kopernik, to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano na 26. Piknik Naukowy, który odbywa się w sobotę 27 maja w godz. 11.00-20.00 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Czwórka zaprasza na 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 NAUKA zabawa edukacja

Hieroglify, ceramika i afrykańskie wynalazki na 26. Pikniku Naukowym

Odczytanie egipskich hieroglifów, ceramiczna rewolucja i wynalazki z państw Afryki w kontekście wielkich odkryć geograficznych - to propozycje Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN na 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W nawiązaniu do hasła tegorocznej odsłony - "Rewolucje naukowe" - pracownicy tej placówki przygotowali pokazy i angażujące publiczność wspólne aktywności ilustrujące ważne przełomy w archeologii.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 archeologia Polska Akademia Nauk

26. Piknik Naukowy. Odkrywamy tajniki geodezji

- My mamy jako pierwsi w Polsce najlepszy sprzęt światowy. Mamy najnowocześniejszą stację fotogrametryczną, na której jutro każdy będzie mógł pomierzyć na danych z obrazowania satelitarnego, na danych ze scanningu laserowego. Naprawdę to robi wrażenie - zachęca Krzysztof Dworakowski z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Instytucja ta zaprezentuje się na 26. Pikniku Naukowym.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 geografia

26. Piknik Naukowy. Rzecznik CMK: Spoglądamy na naukę z odpowiedniej perspektywy

- Nauka jest wokół nas, musimy tylko spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy. Na Pikniku będziemy spoglądać bardzo szeroko, poznawać "duże" odkrycia, ale też patrzeć bardzo szczegółowo, np. jest dużo stanowisk, które postawiły na zagadnienia związane z DNA. Będzie też "naukowe show" scena Pikniku znajdzie się w rękach najlepszych popularyzatorów nauki z Europy - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Piknik Naukowy 2023