Zmarła Urszula Kozioł. Wybitna poetka miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2025 06:52
W wieku 94 lat odeszła Urszula Kozioł, wybitna poetka, prozaiczka, felietonistka i autorka dramatów. Otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrodę im. Kościelskich, Nagrodę Ministra Kultury, Nagrodę Miasta Wrocławia, Nagrodę im. Stanisława Piętaka i Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. W 2024 roku przyznano jej Literacką Nagrodę Nike. 
Urszula Kozioł, urodzona w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem na Lubelszczyźnie, była wybitną poetką, prozaiczką, felietonistką i autorką dramatów.
Urszula Kozioł, urodzona w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem na Lubelszczyźnie, była wybitną poetką, prozaiczką, felietonistką i autorką dramatów.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

"Ona jest kimś, kto potrafi cały czas słuchać siebie, ale w swoim języku stworzyć miejsce gościnne dla nas" - mówił Krzysztof Siwczyk, przewodniczący jury Literackiej Nagrody Nike. W "Raptularzu", za który została nagrodzona, pisała o starości i pustce, w której zanurzyła się po śmierci męża. W tomie zawarła także refleksje na temat odchodzenia pamięci. Sama mówiła, że poeci "dzielą się swoim słowem".

Wrażliwość na rejestry słowa

Urodzona w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem na Lubelszczyźnie. Przez lata Urszula Kozioł była związana z wrocławskim miesięcznikiem "Odra", w którym od 1972 roku kierowała działem literackim. Wcześniej pracowała również w redakcji "Poglądów" oraz była dyrektorką Wrocławskiego Ośrodka Kultury. Poetycko debiutowała na łamach prasy w 1954 roku.

Jak podkreślił prof. Karol Maliszewski, była poetką, która nie wykorzystywała pułapek językowych. - Należała do grupy twórców związanych z tą spuścizną Tymoteusza Karpowicza, który również przez wiele lat pracował w "Odrze". Ona była obok, robiła swoje, ale jakiś wpływ tego wyjątkowego wyczucia języka, jego nośności, jego rejestrów na pewno w jej twórczości był - wyjaśnił.

Czytaj też:

Urszula Kozioł - nie tylko poezja

Twórczość Urszuli Kozioł wymykała się gatunkowym ramom – choć przede wszystkim zapisała się jako poetka, z równą swobodą uprawiała prozę, eseistykę i felieton, współpracowała też z teatrami, odnajdując się w świecie słowa mówionego i scenicznego.

- Pamiętajmy też o wyjątkowej prozie, w której wracała do swoich korzeni i miejsca urodzenia na Zamojszczyźnie. To świadczyło  o tym, że penetrowała zakamarki pamięci, wracała do źródeł. Była wszechstronna: poezja, proza, felietonistyka, reagowanie w Odrze w stałym cyklu na to, co przynosi współczesność. Ona, niczym Różewicz, też się temu przyglądała, piętnowała i wyszydzała - mówił prof. Karol Maliszewski.

Urszula Kozioł w Polskim Radiu

Urszula Kozioł była bohaterką "Zapisków ze współczesności", w których opowiedziała m.in. o podróży po Europie i Ameryce i o spotkaniach autorskich w różnych miejscach świata, a także o swojej młodości i początkach zainteresowania poezją.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Karol Maliszewski (poeta, prozaik, krytyk literacki, literaturoznawca)

Data emisji: 21.07.2025

Godz. emisji: 8.05

am/pg