150. rocznica urodzin Richarda Straussa w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 13:00
W tym roku przypada 150. rocznica urodzin niemieckiego kompozytora i dyrygenta epoki późnego romantyzmu – Ryszarda Straussa. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przygotował dla swoich słuchaczy specjalne audycje.
Ryszard Strauss, portret pędzla Maxa Liebermanna
Ryszard Strauss, portret pędzla Maxa LiebermannaFoto: domena publiczna (wikipedia)

14 czerwca w sobotniej "Dużej czarnej” (godz. 14.00-16.00) Przemysław Psikuta zaprezentuje starsze nagrania z płyt winylowych. Gościem audycji będzie prof. Ewa Łętowska. Tego samego dnia w programie "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" (godz. 17.00-19.00) zaproszeni przez Jacka Hawryluka eksperci – Dorota Kozińska, Kacper Miklaszewski i Wojciech Michniewski – wybiorą najlepszą interpretację jednego z najsłynniejszych dzieł Straussa, czyli poematu symfonicznego "Tako rzecze Zaratustra”.
Natomiast w niedzielę 15 czerwca w audycji "Ćwiczenia z myślenia” (godz. 14.00-15.00) o twórczości Straussa z dr. Marcinem Gmysem rozmawiać będzie Marcin Majchrowski.
***
Ryszard Strauss urodził się 11 czerwca 1864 roku w Monachium. W młodości otrzymał od ojca, również muzyka, staranne wykształcenie muzyczne. Już w wieku 6 lat zaczął komponować. Wyjątkowe zdolności Straussa odkrył Hans von Bülow, jeden z najsłynniejszych dyrygentów XIX wieku. Dzięki niemu Strauss zadebiutował jako dyrygent, by potem zostać jego asystentem. Stworzył wiele dzieł, które weszły do kanonu muzyki klasycznej, jak poematy symfoniczne: "Śmierć i przemienienie”, "Figle Dyla Sowizdrzała”, "Don Kichot”, "Życie bohatera” czy opery "Salome” oraz "Elektra”.

bch

 

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA
Czytaj także

Czy Giuseppe Verdi jest nadal aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 12:00
Czy w XXI wieku widzimy w Verdim prekursora weryzmu muzycznego, poszukiwacza prawdy o świecie i człowieku? Czy może dzieło twórcy Rigoletta to dziś już tylko zamknięty rozdział historii opery? Na kilka dni przed dwusetną rocznicą urodzin Giuseppe Verdiego rozmawialiśmy o jego dziełach.
rozwiń zwiń