Nagroda muzyczna Fryderyk dla Kai Danczowskiej!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 23:00
Wydany przez Polskie Radio siedmiopłytowy album "Kaja Danczowska. Nagrania archiwalne z lat 1974-2007" został uznany albumem roku w kategorii recitali solowych.
Audio
  • Relacja z gali wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015 w kategorii muzyki poważnej (Wybieram Dwójkę)
  • Kaja Danczowska o płycie z nagraniami archiwalnymi z lat 1974-2007 (Poranek Dwójki)
Kaja Danczowska, fragm. okładki 7 płytowego album  wydanego z okazji  Jubileuszu znakomitej polskiej skrzypaczki. Zawiera nagrania archiwalne z lat 1974-2007 - w  tym  22 nagrania po raz pierwszy opublikowane na płytach
Kaja Danczowska, fragm. okładki 7 płytowego album wydanego z okazji Jubileuszu znakomitej polskiej skrzypaczki. Zawiera nagrania archiwalne z lat 1974-2007 - w tym 22 nagrania po raz pierwszy opublikowane na płytachFoto: mat. promocyjne

W imieniu artystki statuetkę odebrała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. - Ten zbiór pokazuje imponujący wkład wybitnej skrzypaczki w kulturę muzyczną naszego kraju - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, podkreślając, że Kaja Danczowska uważa to wydawnictwo za dzieło swojego życia.

Płyta ukazała się z okazji 40-lecia jej debiutu estradowego. Nagrania zostały wybrane przez samą artystkę. Niektóre zostały zarejestrowane, gdy skrzypaczka była jeszcze w szkole podstawowej. Dla melomanów wydanie tego albumu jest o tyle ważne, że właściwie wszystkie dawne nagrania są już dziś niedostępne - nakłady starych płyt się wyczerpały. Ponadto 22 wykonania ukazały się w albumie po raz pierwszy.

Kaja Danczowska w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem: kariera nie była kiedyś w modzie >>>

– Nie istnieje Radio Wolnego Berlina, nie ma Radia w Amerykańskim Sektorze. To, że udało się uzyskać nagrania z tych stacji, uważam za cud – mówiła w "Poranku Dwójki" w czerwcu 2014 r. Kaja Danczowska.

/

Z pomysłem uhonorowania jubileuszu artystki obszernym albumem jej muzycznych dokonań wyszła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Kaja Danczowska zapragnęła wówczas, by na płytach znalazły się m.in. utwory nagrane przez nią w Berlinie Zachodnim.

Skrzypaczka znalazła się tam, gdy pokazała swój talent na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Genewie. – W wieku 20 lat zdobyłam tam drugą nagrodę. Wśród publiczności znajdowali się dyrektorowie różnych radiostacji światowych, którzy od razu po występie zaproponowali mi, bym u nich nagrywała – wspominała artystka. – Tak się stało. Do dziś myślę o tym jak o jakiejś bajce – dodała.

Płyta "Kaja Danczowska. Nagrania archiwalne z lat 1974-2007" do nabycia w internetowym sklepie Polskiego Radia >>>

Wielkim zwycięzcą Fryderyków w kategoriach związanych z muzyką poważną jest również sekstet proMODERN. Zespół – który dostał statuetki polskiego przemysłu fonograficznego w kategoriach najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz muzyka chóralna, oratoryjna i operowa – gościł w tym roku w Dwójkowej audycji "Five o’clock".

Wyróżnienie za najlepszy album z muzyką symfoniczną i koncertującą otrzymała Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO za płytę "Kilar/Moś/Aukso". Z kolei za najlepszy album polski za granicą uznano "Symphony for string orchestra" Grażyny Bacewicz, nagrany przez Ewę Kupiec i Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Mariusza Smolija.

IAR/mc/jp

Zobacz więcej na temat: jubileusz MUZYKA płyta
Czytaj także

Kaja Danczowska i jej muzyczny pamiętnik

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:34
Wydanie nagrań Kai Danczowskiej to wspaniały dowód na to, jak znakomitych mamy w naszym kraju artystów i jak warto promować ich twórczość artystyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaja Danczowska: kariera nie była kiedyś w modzie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 11:00
- Swojej w ogóle nie planowałam. Miałam po prostu szczęście spotkać niezwykłych ludzi - mówiła skrzypaczka o kontaktach m.in. z Dawidem Ojstrachem i Ruggiero Riccim.
rozwiń zwiń