X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Doktor Wojciech Kilar

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 12:09
Wojciech Kilar - wybitny kompozytor, odznaczony Orderem Orła Białego – otrzymał 18 czerwca doktorat honoris causa Wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Audio
  • Doktorat honorowy Uniwersytetu Śląskiego dla Wojciecha Kilara
Wojciech Kilar - doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego 18.06.2012
Wojciech Kilar - doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego 18.06.2012Foto: PAP/Andrzej Grygiel

- Miłość do muzyki została mi dana przez Pana Boga. Tego się nie wybiera – mówił Wojciech Kilar. – To ogromny zaszczyt. Cenię sobie to wyróżnienie, które spotyka mnie w mieście, w którym spędziłem trzy czwarte swojego życia. Mam "podwójne obywatelstwo": lwowskie i katowickie. Ten doktorat honoris causa jest dla mnie najcenniejszym dowodem na to, że jestem tutaj, na Śląsku, u siebie.

Ks. prof. Jerzy Szymik podzielił się ze świadkami wydarzenia następującą refleksją:

- Dla mnie najbardziej wstrząsającym momentem w jego muzyce, który odbieram cały czas z niezwykłą świeżością, jest finał "Krzesanego". Jest to miejsce, w którym jakby zajrzał tam, gdzie nam nie jest dane zajrzeć. Jakby zobaczył kawałek Nieba… Jakby zrobił to za nas. Kilar to sztuk-mistrz, artysta, pokazujący nam, że nauka nie jest wszystkim w docieraniu do prawdy o życiu. Potężne emocje są słabo eksplorowane przez rozum. Potrzebujemy piękna, żeby się zmierzyć z tajemnicą życia. O tym mówi nam Kilar w akademickim środowisku.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Wiesław Banyś powiedział:

- Maestro Wojciech Kilar chciał pokazać, że rzeczą być może najważniejszą, tak w nauce jak i w życiu, jest poszukiwanie prawdy. Poszukiwanie to może mieć wiele różnych odcieni. Maestro pokazał nam swoją wspaniałą drogę poszukiwania prawdy, wierności ideałom, które mu przyświecają i to wszystko, co stanowi o dostojeństwie Uniwersytetu. Cieszymy się niezwykle, że w dniu dzisiejszym Uniwersytet Śląski może zaliczyć do swojego grona tak znakomitego Artystę, Uczonego i nade wszystko - Człowieka.

Zobacz więcej na temat: dzieje się Katowice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Order Orła Białego dla Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 14:41
Z okazji święta 3 Maja Bronisław Komorowski wręczył wybitnemu kompozytorowi najwyższe polskie odznaczenie.
rozwiń zwiń