Piotr Paleczny: liczy się osobowość pianisty

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 15:50
– Oprócz ogólnego wrażenia i możliwości technicznych ważne jest to, co artysta ma w swoim wnętrzu – mówił Piotr Paleczny, przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Piotr Paleczny: liczy się osobowość pianisty (Poranek Dwójki)
Wybitny pianista Piotr Paleczny przewodzi jury w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas
Wybitny pianista Piotr Paleczny przewodzi jury w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Stefan WojtasFoto: PAP/Leszek Szymański

Konkurs odbywa się w trzech etapach. Przesłuchania I i II etapu odbywają się w dniach 31 stycznia - 4 lutego w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej.

– Program jest bardzo szeroki, ale niewątpliwie pozwala wyrobić sobie opinię na temat uczestników – powiedział Piotr Paleczny. – Jest oczywiście sonata, są mazurki, jest polonez i koncert. Dodatkowo można wykonać utwór dowolny, zarówno w pierwszym, jak i w drugim etapie. Każdy więc zaprezentować to, w czym może pokazać się od najlepszej strony – dodał.

Tegoroczna edycja organizowanego od 2006 roku konkursu jest wyjątkowa, bo gra rozegra się o najwyższą stawkę. Zdobywcy pierwszych dwóch nagród zagwarantują sobie udział (z pominięciem etapu eliminacji) w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 r.

***

Przygotowała: Anna Skulska
Gość:
Piotr Paleczny (przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego
Data emisji: 31.01.2015
Godzina emisji:
7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
mc/kd

Czytaj także

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 17:30
Od 31 stycznia do 8 lutego Dwójka towarzyszyła zmaganiom młodych wirtuozów. Zwycięzcy zagwarantowali sobie udział w 17. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń