Światowy Dzień Jazzu w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 16:43
Z okazji proklamowanego przez UNESCO święta Program Drugi Polskiego Radia zaprasza do słuchania wyjątkowych koncertów, rozmów z muzykami oraz specjalnych audycji poświęconych muzyce improwizowanej.
Miles Davis
Miles DavisFoto: PAP/Paul Bergen

- Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej – napisała Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO w deklaracji z okazji Dnia. Hasłem obchodów pierwszego międzynarodowego święta jazzu są słowa Martina Luthera Kinga: "Jazz speaks for life”

Program Drugi Polskiego Radia zaprasza do wspólnych obchodów tego wyjątkowego Dnia. Oto co przygotowaliśmy.

Już o godz. 1.00 Małgorzata Gąsiorowska zaproponuje pięciogodzinną audycję z cyklu "Fantazja polska". W całości wypełnią ją utwory polskich kompozytorów XX i XXI wieku, które zostały zainspirowane jazzem, oraz dzieła jazzowe, ale w orkiestrowych wersjach. W programie między innymi muzyka Kazimierz Serockiego, Aleksandra Tansmana, Stefana Kisielewskiego, Władysława Szpilmana, Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Herdzina, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara.

W "Kanonie Dwójki" (początek o godz. 9.05) Tomasz Szachowski przedstawi utwory muzyki klasycznej w wykonaniu znanych jazzmanów. Dzieła Chopina zabrzmią pod palcami wybitnych pianistów: Andrzeja Jagodzińskiego, Leszka Możdżera i Filipa Wojciechowskiego. Usłyszymy też "Wariacje Goldbergowskie" Bacha, z którymi zmierzą się między innymi Keith Jarrett i Uri Caine, a także jeden z najsłynniejszych utworów XX stulecia, czyli Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo, który zagra sam Miles Davis z towarzyszeniem Gil Evans Orchestra .

O godz. 12.00 gościem Marii Baliszewskiej w "Źródłach” będzie saksofonista Zbigniew Namysłowski .

Następnie, o godz. 13.00, Jacek Hawryluk zaprosi do wysłuchania audycji "Klasycznie i swingowo: Leszek Możdżer i Marc Minkowski". W programie muzyka Gershwina i Bernsteina.

W paśmie zarezerwowanym zwykle dla magazynu "Wybieram Dwójkę" Maciej Karłowski zaprezentuje wybór swoich "rzeczy ulubionych" związanych z jazzem. Będą także goście, a wśród nich Wacław Zimpel, klarnecista i kompozytor, oraz pianista Marcin Wasilewski. "My Favourite Things" – początek o godz. 16.10 .

W "Sezonie  na Dwójkę" o godz. 18.00 ponownie powita słuchaczy Tomasz Szachowski, który zastanowi się nad kondycją jazzu w Polsce AD 2012. O 19.00 natomiast Przemysław Psikuta i Mariusz Adamiak przypomną koncerty zarejestrowane w klubie "Akwarium" w latach 2007/2008. Zagrają: Abraham Burton Quartet, Wayne Horvitz Gravitas Quartet, Ravi Coltrane Quartet, James Carter Organ Trio, RGG, Contemporary Noise Quintet, Pink Freud oraz Mazzoll Arhythmic Perfection.

Mariusz
Mariusz Adamiak w Dwójce

Również w "Zakładce literackiej" będzie mowa o jazzie, tym razem jako o przestrzeni wolności. Bożena Markowska zaprasza o godz. 21.30 . Zobacz więcej

A na koniec dnia: muzyka wybrana przez słuchaczy Dwójki w naszym plebiscycie . Dziesięć najwspanialszych albumów w historii jazzowej fonografii przedstawią Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński. Zapraszamy od 22.00.