Nokturn: Sun Ra - wiecznie żywy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2008 00:00
Sun Ra - wiecznie żywy (Some Blues But Not the Kind That's Blue, Sunrise in Different Dimensions). Nokutrn, 14 marca, godz. 00.00 - Zapraszają Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

Sun Ra - to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w historii muzyki współczesnej. Sun Ra (naprawdę nazywał się Herman P. Blount) twierdził, że na ziemię przybył z Saturna w dniu, którego nie może wyjawić ze względu na jego astrologiczne znaczenie. Źródła podają różne daty urodzin artysty. Także prawdziwe nazwisko muzyka otacza aura tajemniczości: w latach 30. i 40. występował czasami jako Herman "Sonny" Blount, posługiwał się także imieniem Sonny Lee i twierdził, iż jego rodzice nazywają się Arman. Niezależnie od prawdy, przez ponad czterdzieści lat znany był jako Sun Ra. Sam nieraz mówił swoim słuchaczom: "Jedni mówią o mnie Mr. Ra, inni Mr. Re. Wy możecie nazywać mnie Mr. Mistery [Pan Tajemniczy]".

W jego stylu gry na fortepianie można się doszukać techniki Counta Basiego, dysonansu Theloniousa Monka i odrobiny europejskiego impresjonizmu. Sun Ra wywarł ogromny wpływ na współczesną muzykę: od Funkadelic przez Karlheinza Stockhausena do Art Ensemble Of Chicago. Zajmował się również poezją i filozofią, opublikował kilka tomów swoich dzieł. Spora część krytyki skupiła, niestety, uwagę wyłącznie na dziwacznych kostiumach i "kosmicznych przyśpiewkach" zespołu, uznając występy Sun Ra za cyrk, a jego samego za wariata i szarlatana. Jednak większość jego poglądów i deklaracji nie była pozbawiona sensu, jeśli tylko spojrzeć na nie w kontekście kultury afroamerykańskiej. Sun Ra był jednym z wielkich wizjonerów naszych czasów: nie tylko marzył, ale spełniał swoje marzenia ostatnimi czterdziestoma latami swojego życia. Przekazał wszystkim, jak dzięki wyobraźni, poświęceniu i umiłowaniu piękna można stworzyć własną przyszłość i sprawić, że to, co niemożliwe staje się rzeczywistością.

[za:  www.diapazon.pl ]

''
Czytaj także

Jazz o świtaniu: Kaczmarczyk i Śmietana

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2007 10:39
We wtorek w Jazzie o świtaniu - nagrania z nowych płyt Pawła Kaczmarczyka i Jarosława Śmietany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas na jazz: Eric Doplhy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2007 19:05
W audycji Czas na jazz - płyta Erica Dolphy'ego Out to lunch z roku 1964.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas na jazz

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2007 09:30
W dzisiejszej audycji - spotkania jazzu i muzyki poważnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz piano forte

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2008 16:09
W czwartkowej audycji - w duecie z Adamem Makowiczem. Zaprasza Tomasz Szachowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jam Session w Dwójce: Horo

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 14:35
5 marzec 2010, godz. 22:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne zderzenia klasyki i jazzu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 13:27
Maciej Karłowski zaprasza na spotkanie z muzyką Marcusa Stockhausena, Sun Ra oraz Mike'a Westbrooka
rozwiń zwiń