Afrykańskie opowieści Alexandry Fuller

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 16:00
-Ta książka udowadnia fakt istnienia ludzi, którzy nie pasują do rozmaitych, łatwo przyjmowanych definicji - o "Rozmowach pod drzewem zapomnienia" mówił w Dwójkowej "Czytelni" Piotr Kofta.
Audio
  • O "Rozmowie pod drzewem zapomnienia" Alexandry Fuller oraz "Oficerze i szpiegu" Roberta Harrisa rozmawiają Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta (Dwójka/Czytelnia)
Fragm. okładki książki Alexandry Fuller Rozmowy pod drzewem zapomnienia, wyd. Czarne
Fragm. okładki książki Alexandry Fuller "Rozmowy pod drzewem zapomnienia", wyd. Czarne Foto: mat. prasowe

"Rozmowy pod drzewem zapomnienia" to saga rodzinna, w której autorka przywołała historię własnych rodziców, pary ekstrawaganckich Brytyjczyków, w ekscentrycznym świecie Europejczyków kolonizujących Afrykę. Alexandra Fuller opisała w powieści historię swojej rodziny. "Dla mamy Afryka jest miłością, dla taty - religią"  - cytowała słowa autorki prowadząca audycję Małgorzata Szymankiewicz.

Alexandra Fuller dzieciństwo spędziła w Afryce i swoje afrykańskie lata opisała zabawnie i bez sentymentalizmu. W jej powieści mieszają się wątki kulturowe i pokoleniowe. Autorka z poczuciem humoru opisała chłodne, angielskie wychowanie, które jej matka próbowała przenieść do gorącej Afryki. Goście audycji podkreślali, że istotą powieści jest konflikt pokoleń i spór toczący się pomiędzy autorką, stojącą po stronie lewicujących postkolonialistów, którzy zwracali się w stronę czarnych mieszkańców kontynentu, a jej matką, która kochała Afrykę czasów kolonialnych. - To jednak matka z czasem niejako przejmuje brzemię losu czarnego człowieka. Kiedy rodzina musi uciekać z kolejnych krajów, potem przeżywają różne dramaty rodzinne, muszą klepać biedę, nagle zaczynają żyć życiem ludzi, których wcześniej nie dostrzegali - podkreślał Piotr Kofta

W audycji była też mowa o książce Roberta Harrisa "Oficer i szpieg", do napisania której autora zainspirował Roman Polański.

Autorka: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka (krytyk literacki, publicystka), Piotr Kofta (pisarz, felietonista)

Tytuł audycji: "Czytelnia"

Data emisji: 31.10.2014

Godzina emisji: 17.30

iż/jp

Czytaj także

"Matka Makryna". Dehnel spisuje historię XIX-wiecznej oszustki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 11:11
- Autor jest idealnie dopasowany do tematu, bo Jacek Dehnel ma pióro do pastiszu, a ta książka jest pastiszem pewnej konwencji mówienia o Polsce, patriotyzmie i legendzie romantycznej - mówił w Dwójkowej "Czytelni" Piotr Kofta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sońka" Karpowicza. Król jest nagi?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 20:00
- W tej książce skupia się cała masa problemów z polską literaturą i jej krytyką - mówił w Dwójce Piotr Kofta, który razem z Magdaleną Miecznicką omówił nową powieść Ignacego Karpowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarna opowieść Andrew Millera

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 19:00
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy książkę "Oczyszczenie" Andrew Millera i "Hammerklavier" Yasminy Rezy.
rozwiń zwiń