REKLAMA

Zmarł szwedzki poeta Tomas Tranströmer, laureat nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 22:00
O śmierci pisarza i tłumacza poinformował członek Akademii Szwedzkiej, która w 2011 r. uhonorowała twórcę literackim Noblem. Tomas Tranströmer miał 83 lata.
Audio
  • Rozmowa z Leonardem Neugerem - tłumaczem i przyjacielem Tomasa Tranströmera (Zakładka literacka/Dwójka)
Tomas Transtroemer cieszył się opinią wielkiego humanisty i człowieka pełnego empatii
Tomas Transtroemer cieszył się opinią wielkiego humanisty i człowieka pełnego empatiiFoto: PAP/EPA/MAJA SUSLIN SWEDEN OUT

Tomas Gösta Tranströmer, najwybitniejszy współczesny poeta szwedzki, jako potencjalny kandydat do literackiej Nagrody Nobla był wymieniany przez wiele lat lat. W październiku 2011 r. otrzymał ją za "skondensowane, przezroczyste obrazy dające nam świeży dostęp do rzeczywistości".

Był laureatem wielu innych ważnych nagród literackich, m. in. nagrody Rady Nordyckiej, którą otrzymał w 1990 roku za całokształt twórczości. W roku 1997 miasto Västerås, w którym przez wiele lat pracował jako psycholog, ustanowiło nagrodę jego imienia dla wybitnych pisarzy ze Skandynawii i krajów graniczących z Morzem Bałtyckim.

Był jednym z najlepiej znanych i najchętniej czytanych szwedzkich poetów. Jego twórczość została przetłumaczona na ponad 60 języków. W Polsce ukazały się takie zbiory wierszy, jak "Moja przedmowa do ciszy" (1992), "Muzeum motyli" (1994), "Gondola żałobna" (1996), "Późnojesienny labirynt" (1997), "Niebieski dom" (2000), "Podsłuchany horyzont" (2005).

W 1990 r. poeta przeszedł udar mózgu. Częściowo sparaliżowany w następstwie choroby, poświęcił się twórczości poetyckiej jako głównemu zajęciu. Mimo niedowładu oraz przejściowej utraty mowy nie zaprzestał prowadzenia aktywnego trybu życia i spotykania się z czytelnikami.

Wielokrotnie gościł w Polsce, na krakowskich Spotkaniach Poetów  Wschodu i Zachodu; ostatni raz gościł w Warszawie, już po otrzymaniu Nobla, w roku 2012 na uroczystym wieczorze w Teatrze na Woli.

Czytaj także

Spotkanie z Tomasem Tranströmerem

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 19:37
Zapraszamy na retransmisję wieczoru w Teatrze na Woli oraz materiał przygotowany przez Joannę Szwedowską.
rozwiń zwiń