Wojciech Jagielski: nie mam odwagi pisać o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 17:00
- Tutaj mógłbym ewentualnie pisać o piłce nożnej, ale musiałbym poświęcić lata na przygotowanie się do tego tematu, tak jak lata poświęciłem Afryce i Kaukazowi - mówił w Dwójce wybitny reportażysta.
Audio
  • Wojciech Jagielski o swoim stosunku do pracy reportera. Rozmawia Katarzyna Nowak (Wybieram Dwójkę)
Dziennikarz, korespondent wojenny Wojciech Jagielski podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia. Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich przyznawana jest od 2006 r. za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykę
Dziennikarz, korespondent wojenny Wojciech Jagielski podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia. Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich przyznawana jest od 2006 r. za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykęFoto: PAP/Leszek Szymański

Wojciech Jagielski 1 czerwca odebrał nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich za reportaż i eseistykę. W audycji dziennikarz opowiadał o odpowiedzialności, którą czuje podczas tworzenia swoich książek. - Jeśli piszę o jakimś Czeczenie czy Ugandyjczyku, to jest minimalna szansa, że on to przeczyta. Nie mogę więc sobie pozwolić na fałsz lub koloryzowanie moich reportaży - podkreślał.

W rozmowie z Katarzyną Nowak Wojciech Jagielski opowiadał, jak na prośbę bohatera książki "Wypalanie traw" wstrzymał jej anglojęzyczne wydanie, a także o nietypowej prośbie pewnego Czeczena w sprawie francuskojęzycznego wydania "Wieży z kamienia".

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Wojciech Jagielski (reportażysta)

Data emisji: 2.06.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/jp

Czytaj także

Sąsiedzi. Wojciech Jagielski o pogromach w RPA

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 00:42
Co najmniej 7 osób zginęło, a wiele zostało pobitych w ostatniej fali zamachów na obcokrajowców w Republice Południowej Afryki. Dlaczego dochodzi do tych ataków?
rozwiń zwiń