X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Umberto Eco. Między Kantem a Supermanem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 12:00
- Uważam, że Eco przejdzie do historii przede wszystkim jako badacz kultury masowej. Jego krytyczny ogląd dawał świetne efekty - mówiła o zmarłym włoskim pisarzu italianistka Joanna Ugniewska.
Audio
  • Umberto Eco. Między Kantem a Supermanem (Dwójka)
  • Jarosław Mikołajewski o Umberto Eco (Poranek Dwójki)
Umberto Eco
Umberto EcoFoto: PAP/EPA/ARNO BURGI

Gość Dwójki zauważał, że Umberto Eco z równym zainteresowaniem pochylał się nad pismami Imannuela Kanta, jak i postaciami z filmów i komiksów. - On dzieł kultury popularnej nie traktował jako śmieci. Pisał na ich temat uczone rozprawy - podkreślała Joanna Ugniewska. Jako przykład podawała szkic poświęcony włoskiemu prezenterowi telewizyjnemu Mike'owi Bongiorno, w którym pisarz użył metody filozoficznej.

Z kolei krytyk literacki prof. Przemysław Czapliński dodawał, że Eco wprowadził do kultury motyw zabawy. Jako ludyczny racjonalista walczył z fanatyzmem i spiskowymi narracjami.

Umberto Eco zmarł w piątek, 19 lutego. Miał 84 lata.

***

Rozmawiała: Hanna Maria Giza

Goście: Joanna Ugniewska (italianistka, tłumaczka), prof. Przemysław Czapliński (krytyk literacki), prof. Piotr Salwa (italianista)

Data emisji: 20.02.2016

Godzina emisji: 12.30

bch/kul

Komentarze1
aby dodać komentarz
wedwin2016-02-20 17:34 Zgłoś
"Italianistka i tłumaczka" z powyższego anonsu jest "również" profesorem zwyczajnym, zatem stosowne byłoby nie pomijać tego faktu milczeniem; tym bardziej, że Pani Profesor Ugniewska-Dobrzańska uzyskała tytuł naukowy profesora zwyczajnego, kiedy Panowie Przemysław Czapliński i Piotr Salwa byli "jeszcze" magistrami.

Czytaj także

Umberto Eco o wadach dziennikarstwa i książkach Dana Browna

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 23:32
Wizyta w Polsce to dla Umberto Eco ważne wydarzenie. Już w wieku 12 lat przeczytał "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza i do dziś szczególnie ceni Stanisława Jerzego Leca. Sam podkreśla, że czuje się częścią polskiej kultury.
rozwiń zwiń