X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Julia Hartwig: Paryż widzę oczami Apollinaire’a

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 20:00
Znakomita poetka wspominała w Dwójce francuskiego surrealistę – jego Paryż, miłości (nie tylko do słynnej "pięknej rudowłosej") i przekraczającą ramy wyobraźni poezję.
Audio
  • O życiu i twórczości Guillaume'a Apollinaire’a z Julią Hartwig rozmawia Joanna Szwedowska (Strefa słowa/Dwójka)
Guillaume Apollinaire urodził się 26 sierpnia 1880 roku w Rzymie - wkrótce przypada 135. rocznica jego urodzin. Z Paryżem, miastem jego życia, związał się od 1899 roku.
Guillaume Apollinaire urodził się 26 sierpnia 1880 roku w Rzymie - wkrótce przypada 135. rocznica jego urodzin. Z Paryżem, miastem jego życia, związał się od 1899 roku.Foto: Glow Images/East News

Zanim w 1924 roku André Breton ogłosił swój "Manifest surrealistyczny", o surrealizmie mówił już w latach I wojny światowej Guillaume Apollinaire. Ten francuski poeta polskiego pochodzenia był jednym z głównych przedstawicieli francuskiej awangardy poetyckiej.

Julia Hartwig opowiadała w Dwójce o powodach, dla których zainteresowała się poezją Apollinaire’a, o zagadkach jego pochodzenia. Poetka mówiła także o mieście, po którego ulicach wędrował autor "Pięknej rudowłosej". - Właściwie do dzisiaj widzę Paryż oczami Apollinaire’a - przyznała, wspominając o wizycie w mieszkaniu francuskiego twórcy. Napisała list do wdowy po poecie i… została zaproszona.

W pokoju francuskiego poety jego polska tłumaczka zwróciła m.in. uwagę na... tapczan. Był swoistym wyzwaniem, bo Apollinaire stanowczo nie pozwalał na nim nikomu siadać...

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadzi: Joanna Szwedowska

Gość: Julia Hartwig (poetka, tłumaczka, autorka monografii nt.  Apollinaire’a)

Data emisji: 23.08.2015

Godzina emisji: 19.30

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Julii Hartwig. "Niektóre wiersze wyrzucam"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 15:20
W dniu urodzin znakomitej poetki wysłuchaliśmy w Dwójce jej refleksji nt. spotkań z ludźmi i z literaturą. Julia Hartwig mówiła również, co jest niezbędne przy pisaniu wierszy.
rozwiń zwiń