Julia Hartwig: Paryż widzę oczami Apollinaire’a

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 20:00
Znakomita poetka wspominała w Dwójce francuskiego surrealistę – jego Paryż, miłości (nie tylko do słynnej "pięknej rudowłosej") i przekraczającą ramy wyobraźni poezję.
Audio
  • O życiu i twórczości Guillaume'a Apollinaire’a z Julią Hartwig rozmawiają Joanna Szwedowska i Ewa Stocka-Kalinowska (Strefa słowa/Dwójka)
Guillaume Apollinaire urodził się 26 sierpnia 1880 roku w Rzymie - wkrótce przypada 135. rocznica jego urodzin. Z Paryżem, miastem jego życia, związał się od 1899 roku.
Guillaume Apollinaire urodził się 26 sierpnia 1880 roku w Rzymie - wkrótce przypada 135. rocznica jego urodzin. Z Paryżem, miastem jego życia, związał się od 1899 roku.Foto: Glow Images/East News

Zanim w 1924 roku André Breton ogłosił swój "Manifest surrealistyczny", o surrealizmie mówił już w latach I wojny światowej Guillaume Apollinaire. Ten francuski poeta polskiego pochodzenia był jednym z głównych przedstawicieli francuskiej awangardy poetyckiej.

Julia Hartwig opowiadała w Dwójce o powodach, dla których zainteresowała się poezją Apollinaire’a, o zagadkach jego pochodzenia. Poetka mówiła także o mieście, po którego ulicach wędrował autor "Pięknej rudowłosej". - Właściwie do dzisiaj widzę Paryż oczami Apollinaire’a - przyznała, wspominając o wizycie w mieszkaniu francuskiego twórcy. Napisała list do wdowy po poecie i… została zaproszona.

W pokoju francuskiego poety jego polska tłumaczka zwróciła m.in. uwagę na... tapczan. Był swoistym wyzwaniem, bo Apollinaire stanowczo nie pozwalał na nim nikomu siadać...

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadzi: Joanna Szwedowska

Gość: Julia Hartwig (poetka, tłumaczka, autorka monografii nt.  Apollinaire’a)

Data emisji: 23.08.2015

Godzina emisji: 19.30

jp/mc


Czytaj także

Julia Hartwig. "Niektóre wiersze wyrzucam"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 15:20
W dniu urodzin znakomitej poetki wysłuchaliśmy w Dwójce jej refleksji nt. spotkań z ludźmi i z literaturą. Julia Hartwig mówiła również, co jest niezbędne przy pisaniu wierszy.
rozwiń zwiń