Powrót Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 14:53
Na kolejną audycję z cyklu "Między Emigracją a Krajem" zaprasza do środowych "Słów po zmroku" Ewa Stocka-Kalinowska.
Audio

W cyklu "Między emigracją a krajem" podejmujemy próbę przybliżenia okoliczności i wyjaśnienia motywacji pisarzy, którzy po wojnie zdecydowali się na powrót do Polski. Bohaterem dzisiejszej audycji jest Julian Tuwim, który powrócił do Kraju w czerwcu 1946 roku. Poeta zmarł 27 grudnia 1953 roku. O losach Tuwima opowiadała dr Malgorzata Ptasińska-Wójcik z IPN.

Julian Tuwim - polski poeta, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu "Pikador" oraz grupy poetyckiej "Skamander". Bliski współpracownik tygodnika "Wiadomości Literackie". Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza "Lopka" Krukowskiego. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, Roch Pekiński.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska. Aby jej wysłuchać, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Powrót Tuwima" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Tuwim i Gałczyński: Czy nadal nas bawią?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2009 12:09
Audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z udziałem krytyka teatralnego Hanny Baltyn i reżyserów: Jarosława Kiliana, który w Teatrze Polskim w Warszawie wystawił parę lat temu "Zieloną Gęś" według Konstatnego Ildefonsa Gałczyńskiego i Wojciecha Adamczyka - twórcy spektaklu w warszawskiej "Syrenie" zatytułowanego "Żołnierz królowej Madagaskaru" według starowarszawskiej farsy Stanisława Dobrzańskiego w przeróbce Juliana Tuwima.
rozwiń zwiń