Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

Irena Krzywicka. Przedwojenna "gorszycielka" – o prawach kobiet, Boyu i nieszczęśliwym życiu

– Nade wszystko boję się zakłamania i najwyżej cenię szczerość – mówiła w 1962 roku w Polskim Radiu Irena Krzywicka. W radiowych archiwach zachowało się dużo nagrań związanych z tą słynną przed wojną, dla wielu kontrowersyjną, publicystką i pisarką, autorką wydanych pod koniec jej długiego życia wspomnień "Wyznania gorszycielki".
Zobacz więcej na temat:  Irena Krzywicka Tadeusz Boy-Żeleński II wojna światowa wspomnienie literatura feminizm

Polskie Radio 24 Nieznana historia żydowskich klubów sportowych. Wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki

Wystawa "SIŁA, TOŻSAMOŚĆ, WSPÓLNOTA. Żydowski sport w Polsce międzywojennej (1918–1939)" przybliża mało znany rozdział polskiej historii - działalność żydowskich klubów sportowych, które działały licznie w II Rzeczypospolitej. O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 prof. Robert Gawkowski Kierownik Działu Wystawienniczego i Naukowego oraz Piotr Banasiak  - kustosz Muzeum Sportu i Turystyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Muzeum Sportu i Turystyki Warszawa Żydzi

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa II RP Kresy

Tajemnice biografii Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 8 pytań

 – O życiu tego pisarza wiemy niewiele, szczególnie o jego dzieciństwie i młodości. Gustaw Herling-Grudziński nigdy nie wspominał o żydowskich korzeniach swojej rodziny. Kłopotem dla biografów jest nawet miejsce jego urodzenia – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki. W 25. rocznicę śmierci autora "Innego świata" przedstawiamy osiem pytań o jego wczesną biografię. I osiem odpowiedzi.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński biografia literatura

Wisławy Szymborskiej historie rodzinne. Posłuchaj wspomnień

– Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 102. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska biografia Zakopane Powstanie Styczniowe wspomnienie literatura poezja rodzina