"Chciałbym żyć daleko od Moskwy"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 16:22
Na pytania z tak zwanego "kwestionariusza Prousta" odpowiadał w Dwójce Marian Pilot – pisarz, laureat Nagrody Nike.
Audio
  • Kwestionariusz Prousta: Marian Pilot (Życie na miarę literatury/Dwójka)
Chciałbym żyć daleko od Moskwy
Foto: Cavin/Flickr, lic. CC

Chyba najbardziej frapującą wśród wielu interesujących odpowiedzi była ta na pytanie o "sen o szczęściu". – Całkiem niedawno śniło mi się coś zupełnie niezwykłego. Śniła mi się Matka Boska Częstochowska, która zwołała sobór wszystkich polskich Matek Boskich. Był on poświęcony literaturze, referat wygłaszała Matka Boska Literacka z Buku w Wielkopolsce. Byłem uczestnikiem tego soboru jako obserwator – opowiadał swój oryginalny sen Marian Pilot.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z pisarzem.
"Kwestionariusza Prousta", ta swoista gra towarzyska, była popularna w XIX wieku - należało odpowiedzieć na kilkanaście krótkich, osobistych pytań, dotyczących różnych aspektów osobowości, zainteresowań, upodobań. Dwa razy (w wieku lat 13 i 20) odpowiadał na nie Marcel Proust.
W Dwójce znajdziemy bardzo wiele rozmów z pisarzami: pytamy się o refleksje na temat twórczości, wspólnie odczytujemy nowo powstałe dzieła, szukamy kontekstów i wpływów, biograficznych odniesień i literackich odwołań. Tym razem jednak zapraszamy do wysłuchania nieco innych wywiadów - wykorzystujących właśnie pytania zawarte w "kwestionariuszu Prousta". Co jest dla Pani/Pana największych nieszczęściem? Jakie błędy Pani/Pan najłatwiej wybacza? Ulubiony bohater powieściowy, ulubiony malarz, kompozytor, ulubiony kolor? Pani/Pana obecny stan ducha? Motto życiowe? Wymarzone miejsce na ziemi? To tylko niektóre z pytań tego szczególnego wywiadu.
Nagrane rozmowy będziemy prezentować co dwa tygodnie, w audycji z nowego cyklu "Życie na miarę literatury" - zaraz potem zaś na naszej stronie internetowej.
Jako pierwszych zaprosiliśmy do odpowiedzi Julię Hartwig oraz Jerzego Pilcha.

Audycja Doroty Gacek.

Czytaj także

"Mój duch jest w całkiem niezłym humorze"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 11:30
Specjalnie dla Dwójki polscy literaci odpowiadają na pytania z tak zwanego "kwestionariusza Prousta". Wśród nich znalazł się Jerzy Pilch.
rozwiń zwiń