X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbigniew Herbert chciał być aktorem

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 16:02
Tuż po wojnie Poeta zdawał w Krakowie do szkoły aktorskiej. Ponoć sam Juliusz Osterwa oceniał, że młody Herbert ma zadatki na wybitnego odtwórcę szekspirowskich ról. W Dwójce opowiadaliśmy o teatrze, również tym radiowym, autora "Pana Cogito".
Audio
  • Z Jackiem Kopcińskim o teatrze Herberta rozmawia Dorota Gacek (Dwójka)
Zbigniew Herbert, fotografia z 1955 roku zrobiona na warszawskich Jelonkach przez prof. Andrzeja Walickiego (za uprzejmą zgodą Autora)
Zbigniew Herbert, fotografia z 1955 roku zrobiona na warszawskich Jelonkach przez prof. Andrzeja Walickiego (za uprzejmą zgodą Autora)

– Wydaje się, że rozmaite okoliczności, być może także warunki fizyczne, nie pozwoliły mu zostać aktorem, mimo to aktorstwo było mu przez całe życie bardzo bliskie – podkreślał Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr", autor monografii o teatralnej i radiowej twórczości Zbigniewa Herberta. – On pozostał aktorem głosu: chętnie nagrywał swoje wiersze, przedstawiał je przed publicznością, miał świadomość słowa. Recytację traktował jako bardzo ważny sposób interpretacji własnych utworów – mówił badacz.
Zbigniewa Herberta bardzo interesował dramat radiowy (przypomnijmy, że jedną ze swoich sztuk, "Rekonstrukcję poety", napisał w formie słuchowiska). – Nazywał go "teatrem w ciemnym pokoju" – teatrem, który eksponuje nade wszystko głos, oczyszczony z form ekspresji, sprawdzony do esencji, do słowa – tłumaczył Jacek Kopciński.
Rozmowę, wyemitowaną w trakcie specjalnego weekendu poświęconego Herbertowi, przeprowadziła Dorota Gacek.

***

Wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały – to wszystko w serwisie specjalnym herbert.polskieradio.pl

Zobacz więcej na temat: TEATR Zbigniew Herbert
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Herbert wrócił nad ranem, musiał zrobić rundę po mieście”

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 11:00
- Podróżowanie z nim nie należało do łatwych doświadczeń. Było trudne, ale piękne - wspominała w Dwójce Katarzyna Herbertowa włoskie wyprawy ze Zbigniewem Herbertem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 09:00
W rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przypominamy wyjątkowe, rzadko publikowane nagranie: audycję, którą Poeta przygotował dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń