Zbigniew Herbert chciał być aktorem

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 16:02
Tuż po wojnie Poeta zdawał w Krakowie do szkoły aktorskiej. Ponoć sam Juliusz Osterwa oceniał, że młody Herbert ma zadatki na wybitnego odtwórcę szekspirowskich ról. W Dwójce opowiadaliśmy o teatrze, również tym radiowym, autora "Pana Cogito".
Audio
  • Z Jackiem Kopcińskim o teatrze Herberta rozmawia Dorota Gacek (Dwójka)
Zbigniew Herbert, fotografia z 1955 roku zrobiona na warszawskich Jelonkach przez prof. Andrzeja Walickiego (za uprzejmą zgodą Autora)
Zbigniew Herbert, fotografia z 1955 roku zrobiona na warszawskich Jelonkach przez prof. Andrzeja Walickiego (za uprzejmą zgodą Autora)

– Wydaje się, że rozmaite okoliczności, być może także warunki fizyczne, nie pozwoliły mu zostać aktorem, mimo to aktorstwo było mu przez całe życie bardzo bliskie – podkreślał Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr", autor monografii o teatralnej i radiowej twórczości Zbigniewa Herberta. – On pozostał aktorem głosu: chętnie nagrywał swoje wiersze, przedstawiał je przed publicznością, miał świadomość słowa. Recytację traktował jako bardzo ważny sposób interpretacji własnych utworów – mówił badacz.
Zbigniewa Herberta bardzo interesował dramat radiowy (przypomnijmy, że jedną ze swoich sztuk, "Rekonstrukcję poety", napisał w formie słuchowiska). – Nazywał go "teatrem w ciemnym pokoju" – teatrem, który eksponuje nade wszystko głos, oczyszczony z form ekspresji, sprawdzony do esencji, do słowa – tłumaczył Jacek Kopciński.
Rozmowę, wyemitowaną w trakcie specjalnego weekendu poświęconego Herbertowi, przeprowadziła Dorota Gacek.

***

Wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały – to wszystko w serwisie specjalnym herbert.polskieradio.pl

Zobacz więcej na temat: TEATR Zbigniew Herbert
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Herbert wrócił nad ranem, musiał zrobić rundę po mieście”

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 11:00
- Podróżowanie z nim nie należało do łatwych doświadczeń. Było trudne, ale piękne - wspominała w Dwójce Katarzyna Herbertowa włoskie wyprawy ze Zbigniewem Herbertem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 09:00
W rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przypominamy wyjątkowe, rzadko publikowane nagranie: audycję, którą Poeta przygotował dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń