Conrad Festival 2014 to sztuka wyboru

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:20
- Kraków to jedyne miejsce na świecie, gdzie Boris Akunin spotka się z Jaume'em Cabré, Paulem Austerem, Rają Shehadehem oraz Olgą Tokarczuk - zapraszał na Conrad Festival 2014 Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Impreza potrwa od 20 do 26 października.
Audio
  • Robert Piaskowski o krakowskim Festiwalu Conrada (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Conrad Festival 2014, fragm. plakatu
Conrad Festival 2014, fragm. plakatuFoto: mat. prasowe

Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata i 150 wydarzeń, a wśród nich debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne – tak prezentuje się tegoroczny program Festiwalu Conrada. Zbiega się on z pierwszą rocznicą przyznania Krakowowi prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, a także - jak co roku - z największymi w Polsce krakowskimi 18. Międzynarodowymi Targami Książki. Światło latarni Conrada przywiedzie do Krakowa najznamienitszych pisarzy, którzy przybędą pod Wawel na 6. edycję tego najważniejszego polskiego festiwalu literatury.
A odbywa się ona pod hasłem "Wspólne światy”. "W tym roku festiwal kładzie nacisk na to, co nas – dzięki literaturze – łączy. Nas, czyli czytelników i pisarzy, myślicieli i komentatorów, twórców i odbiorców na całym świecie" - wyjaśnia Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada. Robert Piaskowski dodał, że to wydarzenie niezwykle egalitarne. - To festiwal dla osób studiujących literaturę i dopiero uczących się pisać. Dla tych, którym bliższa jest kultura popularna, i dla tych, którym literatura kojarzy się przede wszystkim z dorastaniem. Są też warsztaty pisania i spotkania z pisarzami dla seniorów oraz specjalny blok wydarzeń poświęconych autorom literackich przekładów - wymieniał w Dwójce.

Szczegółowy program Conrad Festival 2014 na stronie: www.conradfestival.pl.

A Dwójka już teraz zaprasza na specjalne audycje!

21 października w programie "O wszystkim z kulturą" gośćmi Katarzyny Nowak i Bartosza Panka były Inga Iwasiów i Katarzyna Tubylewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarkami.

Następnego dnia w "Spotkaniach po zmroku" o swojej twórczości Aldonie Łaniewskiej-Wołłk opowiadał palestyński pisarz Raja Shehadeh.

W czwartek 23 października z Paulem Austerem w "Kwadransie bez muzyki" rozmawiał Kamil Radomski, a w prowadzonej przez Dorotę Gacek audycji "O wszystkim z kulturą" wysłuchaliśmy opowieści Olgi Tokarczuk.

Z kolei w piątkowym "Świecie młodych" Katarzyna Nowak pytała Michała Olszewskiego m.in. o jego najnowszą książkę "Najlepsze buty na świecie".

W specjalnej sobotniej audycji Borys Akunin mówił Katarzynie Nowak i Bartoszowi Pankowi, co dolega współczesnej Rosji, a dzień później w audycji "Słuchaj świata" o niepodległościowych dążeniach Katalonii opowiadał Jaume Cabré.

materiały promocyjne/mm/bch

Czytaj także

Karol Modzelewski laureatem Nagrody Literackiej Nike

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 20:02
Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca" - ogłoszono na gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń