Parasol ochronny działa. 20 lat Polski w NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:08
20 lat temu Polska wstąpiła do struktur Paktu Północnoatlantyckiego. - To było wydarzenie, które faktycznie oznaczało koniec podziału Europy - powiedział profesor Piotr Grochmaslki, który był gościem audycji "Puls Świata".
Audio
  • 20 rocznica wstąpienia Polski do NATO (Dwójka/Puls Świata)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

20 lat temu, 12 marca 1999 r., minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Ceremonia odbyła się w Independence w stanie Missouri - rodzinnej miejscowości pomysłodawcy NATO prezydenta Harry'ego Trumana. W ten sposób Polska stała się członkiem zachodniego sojuszu bezpieczeństwa. 

- 20 lat temu NATO rozłożyła nad Polską parasol ochronny - przekonywał prowadzący audycję Paweł Lekki. Z tą opinią zgodził się profesor Grochmalski, który gościł w studiu radiowej Dwójki. - Pamiętamy, że wówczas przywódcy rosyjscy głosili tezę, że jakiekolwiek rozszerzenie granic państw wchodzących w skład sojuszu będzie zagrażać demokracji w Rosji. 

Gość audycji przypominał, że 20 lat temu był bardzo silny opór - również w USA - przed wdrażaniem procedury rozszerzania NATO na Wschód. - Chodziło o to, by nie drażnić naszego wschodniego sąsiada - mówił profesor Grochmalski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z całej audycji. 


Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 16.45

ms