X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tu Polskie Radio, mówi Andrzej Łapicki

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 15:00
Dwieście razy znakomity aktor wystąpił w naszych słuchowiskach, wcielając się zarówno w amantów, bystrych inteligentów, jak i bohaterów kryminalnych intryg.
Audio
Andrzej Łapicki, Teatr Telewizji. Pan Generał, reżyseria Aleksander Bardini, 30.03.1970.
Andrzej Łapicki, Teatr Telewizji. "Pan Generał", reżyseria Aleksander Bardini, 30.03.1970. Foto: Zygmunt Januszewski/TVP/PAP

Debiut radiowy Andrzeja Łapickiego miał miejsce w łódzkim radiu w roku 1946: było to słuchowisko "Lekarz mimo woli" według komedii Moliera w reżyserii Michała Meliny. Po przejściu w 1949 do Warszawy aktor zaczął współpracę z Teatrem Polskiego Radia.
Najstarsze nagrania w warszawskim archiwum z udziałem Andrzeja Łapickiego pochodzą z początku lat 50. - Wystapił w około dwustu rolach, epizodycznych i głównych - mówiła w Dwójce Anna Smolana, kierownik fonoteki w archiwum Polskiego Radia. Aktor grał w słuchowiskach w reżyserii Jeremiego Przybory, Erwina Axera, Zbigniewa Kopałki, Antoniego Bohdziewicza, Wiesława Opałka i właśnie Michała Meliny, dla którego stał się ulubionym aktorem.

Z czasem do udziału w słuchowiskach zaczęli go zapraszać także inni reżyserzy: Zdzisław Nardelli, Juliusz Owidzki i Wojciech Maciejewski. Co ciekawe, był częstym wykonawcą w słuchowiskach kryminalnych. Charakterystyczny głos Andrzeja Łapickiego, jego nienaganna dykcja oraz niezaprzeczalna kultura wypowiedzi predestynowały go do ról z wielkiej literatury: polskiej i światowej. Reżyser Wojciech Maciejewski wspominał na naszej antenie współpracę z aktorem przy słuchowiskach według dramatów francuskich autorów.

W końcu Andrzej Łapicki sam zaczął reżyserować. Pozostawił po sobie około dziewięćdziesiąt prac reżyserskich, m.in. "I było święto" Andrzeja Mularczyka (prototyp "Samych swoich") oraz jedenaście tytułów w cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" (nie wyłączając "Lalki" Bolesława Prusa i "Sagi rodu Forsytów", które cieszyły się dużą popularnością wśród słuchaczy). Te czasy wspomniał w audycji reżyser Teatru Polskiego Radia Marek Kulesza.
jest jeszcze jedna dziedzina, w której Andrzej Łapicki był niezrównanym wykonawcą radiowym - to jego interpretacje prozy. Opowiadał o tym Henryk Bardijewski, autor wielu słuchowisk i powieści: - Byłem zawsze zachwycony obsadą, jaką dobierał - podkreślał.
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą przygotowała Iwona Malinowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Łapicki nie żyje. "Był mentorem i przyjacielem"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 13:00
Andrzej Łapicki był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. – Odszedł wielki autorytet – powiedział o zmarłym wybitnym artyście Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł z pokoleniem Kolumbów. Pożegnanie Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 16:03
Urna z prochami wybitnego aktora spoczęła w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń